Jak stworzyć pozytywną atmosferę pracy

Nie mając ku temu „uprawnień”

Czas to pieniądz, a najlepiej wiedzą o tym mieszkańcy Meksyku, Rosji i… Polski. Według raportu OECD (rok 2017), Polacy znaleźli się w czołówce krajów, których mieszkańcy przepracowują najwięcej godzin w ciągu roku. Średnia naszego czasu pracy to 1895 godzin na pracownika – to prawie tyle ile potrzebował na podróż dookoła świata Phileas Fogg (główny bohater […]

workplace-1245776_960_720

Czas to pieniądz, a najlepiej wiedzą o tym mieszkańcy Meksyku, Rosji i… Polski. Według raportu OECD (rok 2017), Polacy znaleźli się w czołówce krajów, których mieszkańcy przepracowują najwięcej godzin w ciągu roku. Średnia naszego czasu pracy to 1895 godzin na pracownika – to prawie tyle ile potrzebował na podróż dookoła świata Phileas Fogg (główny bohater opowieści W osiemdziesiąt dni dookoła świata).
Wynika z tego, że większą część naszego życia spędzamy w pracy, a przy dzisiejszym klimacie panującym np. w korporacjach jest więcej wyzwań i stresu niż kiedykolwiek wcześniej. Jak stworzyć bardziej sprzyjające środowisko pracy, kiedy nie mamy do tego uprawnień i kiedy nie mamy dobrych układów z tzw. „górą”?

meeting-1453895_960_720

Postawa jaką wnosimy do pracy odgrywa dużą rolę

Kilka minut przed wyjściem do pracy, dowiedziałeś się, że Twoja partnerka straciła swoje stanowisko, oszczędności wydaliście na nowy samochód  więc wakacje spędzicie w domu – w jakiej atmosferze wyruszasz do swojego miejsca pracy? Czy potrafisz stłumić emocję związane z prywatną sytuacją i nie przenosić ich do miejsca pracy? Jeśli tak to powinieneś udać się jak najprędzej to talent show – finał gwarantowany ;) Teraz na poważnie. W wąskim gronie współpracowników nastrój jednego z nich bardzo szybko może udzielić się pozostałym. Dlatego powinniśmy robić wszystko, żeby prywatne problemy zostawiać w domu. Działa to również w drugą stronę – nigdy problemów z pracy nie powinieneś przenosić do miejsca, które powinno kojarzyć Ci się tylko z relaksem, spokojem, wypoczynkiem psychicznym i fizycznym.

złość

Spróbuj samemu stworzyć przyjazne środowisko pracy. Przedstawiamy kilka sposobów, które powinny Ci pomóc.

Pozytywne wzmocnienie

Pamiętasz magiczne słowa jakich uczono nas w przedszkolu i szkole? Proszę, dziękuję, przepraszam. Jeśli masz na celu poprawienia samopoczucia kolegi/koleżanki z pracy, przydadzą Ci się nieco bardziej rozbudowane zwroty, takie jak na przykład:

Doceniam sposób, w jaki…
Naprawdę lubię z Wami pracować, ponieważ…
Twój zespół nie mógłby odnieść sukcesu bez Ciebie…
Podziwiam sposób, w jaki poświęcasz czas…
Jesteś naprawdę dobry w…

Jeśli będziesz systematycznie używał pierwszych, trzech magicznych słów to już powinno być dużo lepiej!

Zmiana sposobu reagowania – dobra zmiana

Jeśli ktoś ma odmienne zdanie do Twojego, pomyśl „jakie to interesujące” zamiast natychmiast bronić swojej opinii.

man-3133002_1280

Zarażaj innych mocą pozytywnego myślenia

Anonimowo zamieść pozytywny cytat lub zdjęcie w miejscu zwiększonego ruchu np. przy kserokopiarce lub ekspresie do kawy, tak aby wszyscy mieli możliwość to zobaczyć.

mug-3403963_960_720

Znalezienie sensu i celu w tym, co robimy, to doskonały sposób na wytwarzanie pozytywnej energii w miejscu pracy. Jeśli każdego dnia wracasz z pracy wykończony atmosferą jaka w niej panuje, może to najwyższa pora, aby zainspirować się słowami Konfucjusza –

Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu.
 
 
 
Źródło:
-https://data.oecd.org/emp/hours-worked.html
-Tina Hallis