Lęk przed niedoskonałością

Kontra fakt, że ideały nie istnieją

Atelofobia, to lęk przed niedoskonałością, który sprawia, że człowiek nadmiernie rozmyśla nad faktem, że nie jest idealny. Taka fobia, ma znaczny wpływ na psychikę, styl życia, charakter, a przede wszystkim na wykonywaną pracę. Nie tylko na obszar zawodowy, ale również na ten związany z życiem osobistym (np. praca nad relacją z drugą osobą). Jak możemy zapobiec, […]

directory-1274229_1920

Atelofobia, to lęk przed niedoskonałością, który sprawia, że człowiek nadmiernie rozmyśla nad faktem, że nie jest idealny. Taka fobia, ma znaczny wpływ na psychikę, styl życia, charakter, a przede wszystkim na wykonywaną pracę. Nie tylko na obszar zawodowy, ale również na ten związany z życiem osobistym (np. praca nad relacją z drugą osobą). Jak możemy zapobiec, aby lęk nie przeobraził się w paniczną fobię? Granica jest bardzo cienka, więc warto zastanowić się czy przypadkiem już nie dotknął nas ten problem. Choć perfekcjonizm ma swoje wady, atelofobia to coś więcej niż stawianie sobie wysoko poprzeczki – to głęboko zakorzeniona obawa przed niedoskonałością, która poważnie upośledza życie. Codzienne funkcjonowanie w tak dużym stresie związanym z dążeniem do bycia perfekcyjnym w każdym calu może bardzo utrudniać życie.

stres

W dzisiejszych czasach na każdym kroku (przede wszystkim w mediach) możemy się spotkać z wizerunkami np. celebrytów, ulubionych aktorów itp. kreowanymi na ideały, autorytety. Nic dziwnego, że społeczeństwo coraz częściej panikuję z powodu braku korony perfekcyjnej gospodyni, żony. Problem dotyka także wielu mężczyzn, którzy również chcieliby być idealni.

królowa

Silna reakcja na myśl o niedoskonałości i „krytyczna” samokrytyka

Każda ambitna osoba, stresuje się np. przed wystąpieniem publicznym. Jest to związane z tym, że pragnie wypaść jak najlepiej przed słuchaczami, przed przełożonymi. Jeśli jednak na samą myśl o wystąpieniu publicznym, jesteśmy przerażeni tak bardzo, że znajdujemy wymówkę, aby do wystąpienia nie doszło, czyli planujemy ucieczkę – to jest już fobia. Unikamy w ten sposób sytuacji, w której nasze niedoskonałości mogłyby ujrzeć światło dzienne. I nie musi być to związane z tym, że boimy się niskiej oceny od drugiej osoby – osoba z dolegliwością atelofobii samą siebie bardzo krytycznie ocenia – to jest główny problem.

samokrytyka

Lepiej nie robić nic niż zrobić coś źle

Brzmi absurdalnie, prawda? Jak wspominano powyżej, osoby z fobią, potrafią znaleźć bardzo kreatywne sposoby, aby uniknąć tego, co ich przeraża. Jednak jak długo można tak żyć – od jednej wymówki do kolejnej? Odkładanie rzeczy na później, może doprowadzić do ogromnych kłopotów w pracy.

Atelofobia bardzo utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie, więc jeśli tylko zauważymy taki problem u siebie, powinniśmy jak najszybciej zacząć pracę nad jego rozwiązaniem. Powodzenia ! :)