9 aplikacji do tworzenia prezentacji online

Przegląd narzędzi, dzięki którym szybko i bezproblemowo stworzysz tło dla swojego wystąpienia

Żyjemy w czasach, kiedy wygrana obrazu w gonitwie do ludzkiego umysłu jest bezapelacyjna i bardziej wyraźna niż kiedykolwiek. Zbagatelizowanie tego faktu w chwili, gdy zależy nam na dotarciu do świadomości odbiorców może skutkować mniejszym powodzeniem założonego planu lub nawet jego fiaskiem. Nic więc dziwnego, że tak często wystąpieniom, wykładom, przemówieniom towarzyszy obraz. Jest tłem tworzącym […]

prezentacje10

Żyjemy w czasach, kiedy wygrana obrazu w gonitwie do ludzkiego umysłu jest bezapelacyjna i bardziej wyraźna niż kiedykolwiek. Zbagatelizowanie tego faktu w chwili, gdy zależy nam na dotarciu do świadomości odbiorców może skutkować mniejszym powodzeniem założonego planu lub nawet jego fiaskiem. Nic więc dziwnego, że tak często wystąpieniom, wykładom, przemówieniom towarzyszy obraz. Jest tłem tworzącym nastrój, podkręcającym atrakcyjność wystąpienia lub wizualizacją, uzupełnieniem treści, bywa też „tym czymś”, co trudno zastąpić słowami, a jest nie mniej istotne w finalnym odbiorze całości.

prezentacje13

Wraz z popularnością tej formy powstała potrzeba samodzielnego, szybkiego i mało skomplikowanego przygotowania prezentacji. W odpowiedzi na nią pojawiły się aplikacje online do ich tworzenia. Dostępne wszędzie (gdzie jest łączność z internetem) i dla każdego. W zasadzie w sytuacji alarmowej nie potrzebujesz nawet komputera, żeby stworzyć tło dla prelekcji, którą masz za 15 minut.

Oto 9 popularnych narzędzi, dzięki którym stworzysz prezentacje online. Czy nieśmiertelny PowerPoint ma mogących mu zagrozić konkurentów?

Microsoft PowerPoint

Zdaje się, że najbardziej popularny i zarazem najbardziej tradycyjny w podejściu do formy produktu końcowego program do tworzenia prezentacji. Podstawowa wersja PowerPoint Online jest darmowa (wymaga zalogowania się w Offie 365), za pełną należy zapłacić. Być może mało “wystrzałowa”, lecz zdecydowanie prosta i intuicyjna w użytkowaniu aplikacja pozwala na stworzenie przyzwoitej, graficznie schludnej prezentacji na spotkanie czy wykład. Wersja online jest odrobinę prostsza, niż offline-owa, ale za to zadziała wszędzie, gdzie funkcjonuje łączność z internetem.

prezentacje1

Apple Keynote

To aplikacja stworzona dla użytkowników sprzętu Apple. Wykorzystując zaawansowane narzędzia i wyjątkowe efekty, pozwala na stworzenie slajdów, które będą w stanie „olśnić” odbiorców. Prosta, intuicyjna metoda dodawania zdjęć czy video ‘drop-in’, ogromny wybór szablonów, ramek, tła, interaktywne wykresy do wizualizacji danych oraz spektakularny “kinowy” efekt wyświetlania, bez względu na nośnik: czy to będzie monitor MAC’a, iPad’a czy iPhone’a (synchronicznie, dzięki iCloud). Keynote zapewnia swobodę współpracy również z użytkownikami korzystającymi z PowerPointa.

prezentacje2

Prezi

Prezi daje nowe spojrzenie na proces tworzenia i odtwarzania prezentacji. Zrywa z tradycyjnym (nudnym?) przechodzeniem do kolejnych slajdów najeżonych bulletami. Animowane przejścia między obrazami i treścią  dają wrażenie podróży wśród “slajdów-przystanków”. Dzięki niezliczonej ilości funkcji Prezi rozwija kreatywność, podsyca chęć eksperymentowania z formą prezentacji. Już w bezpłatnej wersji, do użytku prywatnego dostępnych jest wiele szablonów, ramek, efektów, graficznych pictogramów w różnych stylach. Intuicyjność obsługi, możliwość tworzenia biblioteczki swoich obrazów, motywów, integracja z serwisami internetowymi, mediami społecznościowymi sprawia, że do Prezi można szybko przyzwyczaić się i by jej wiernym. Rozszerzona wersja (po miesięcznej próbie) jest płatna.

prezentacje4

Dysk Google

Korzystający na co dzień z poczty gmail i możliwości, jakie daje dysk Google po zmianach, z pewnością skorzystają z bardzo podstawowej, ale wystarczającej, bo przede wszystkim użytecznej aplikacji “Prezentacje”. Dostęp do wyszukiwarki obrazów, kilkanaście szablonów, baza multimediów, intergracja z dyskiem, innymi aplikacjami, dostęp do zasobów naszego komputera – to wszystko jest do dyspozycji użytkownika, pragnącego stworzyć szybką, niekomplikowaną prezentację możliwą do odtworzenia w oknie przeglądarki.

prezentacje3

Haiku Deck

To narzędzie, zupełnie jak nazwa japońskiej formy poetyckiej ma jedno przesłanie: uprość swój przekaz. Na tym też polega magia Haiku Deck: na tle zdjęcia jeden wers treści. Nie więcej – tyle potrzeba, aby skupić uwagę odbiorców i przekazać im sedno sprawy. Aplikacja jest darmowa, dostępna w AppStore, gdyż stworzona jest dla użytkowników iPada (z którego wysłana mailem może zostać odtworzona na każdym komputerze). W kilka minut, biorąc pod uwagę kaliber sprzętu – dosłownie na kolanie – stworzysz prezentację, która dzięki swojej prostocie otworzy oczy twoich słuchaczy.

prezentacje9

PowToon

Aplikacja online, dzięki której stworzysz zabawne, nieszablonowe prezentacje animowane. W wersji darmowej (podstawowej) mamy do wykorzystania 10 motywów graficznych i 10 melodii do stworzenia 5-minutowej prezentacji-video-filmiku. Wersja płatna jest znacznie bogatsza w opcje wyrazu. PowToon zachęca do dzielenia się swoją twórczością, powinna przypaść do gustu zafascynowanej social media młodzieży (choć pewnie nie tylko ;) ).

prezentacje5

Slides

Narzędzie Slides spodoba się wielbicielom minimalizmu w dobrym stylu. Z dala od kolorowych animacji, szalonych grafik, zawrotów głowy między wirującymi slajdami. Trzy wersje, w tym jedna bezpłatna, dzięki którym stworzysz prostą, elegancką prezentację biznesową.

prezentacje6

Capzles

Zupełnie darmowe narzędzie do tworzenia prezentacji online. Podobno często wykorzystywane przez nauczycieli, jako urozmaicenie mało atrakcyjnych tematów zajęć. Capzles posiada sporo możliwości graficznych i motywów estetycznych, ale jest zdecydowanie mniej intuicyjne i przyjazne we współpracy (w porównaniu z np. z Prezi).

prezentacje7

myBrainshark

Ta aplikacja to online’owe i mobilne narzędzie do tworzenia prezentacji video na potrzeby sprzedaży, marketingu czy e-learningu. Być może charakterystyczne dla PowerPointa – niezbyt “wystrzałowe”, linearne uporządkowanie slajdów nie przekonuje do wyboru myBrainshark, ale już jego główna funkcjonalność, czyli możliwość dołożenia (za pomocą telefonu) do obrazu warstwy audio, zachęca do korzystania z tego narzędzia. Komentarz autora czy lektora sprawia, że myBrainshark może zmienić prezentację w  filmik instruktażowy, e-learningowy materiał czy klip promujący twoją działalność. Aplikacja w wersji podstawowej jest bezpłatna, za bardziej rozbudowaną wersję trzeba zapłacić.

prezentacje8

—-

Jeśli często masz do czynienia z prezentacją jako formą towarzyszącą twojej pracy, koniecznie przeczytaj o najczęstszych błędach, jakie popełniamy podczas jej przygotowywania i dowiedz się, po co właściwie puszczać slajdy podczas przemówień?

Dla tych z was, którzy stresują się wystąpieniami kilka rad, jak opanować to zdenerwowanie oraz kilka spraw, o których warto pamiętać przed każdą prezentacją.