Znudzony, znużony, zmęczony czy wypalony…?

Bardzo często podczas szkoleń (zwłaszcza tych z motywacji i motywowania) jestem pytana o „wypalenie zawodowe”.  Co zrobić, kiedy pracownicy mi się “wypalili”? Jak zapobiegać wypaleniu w zespole? Boję się, że najlepszy pracownik mi się wypalił: co robić? Czuję, że nie mam kontroli i że stąpam po cienkiej linie – czy jestem wypalona? Wiele wskazuje na […]

photocase47kgs96gnnvc_2zu1

Bardzo często podczas szkoleń (zwłaszcza tych z motywacji i motywowania) jestem pytana o „wypalenie zawodowe”.  Co zrobić, kiedy pracownicy mi się “wypalili”? Jak zapobiegać wypaleniu w zespole? Boję się, że najlepszy pracownik mi się wypalił: co robić? Czuję, że nie mam kontroli i że stąpam po cienkiej linie – czy jestem wypalona?

Wiele wskazuje na to, że te pytania wcale nie dotyczą wypalenia zawodowego – w rozumieniu medycznym czy psychologicznym.

shutterstock_299989487-e1444669522892

Najpopularniejszy model wypalenia zawodowego autorstwa Christiny Maslach zakłada bowiem tzw. 3 filary (wymiary) wypalenia (muszą wystąpić wszystkie 3, aby postawić pozytywną diagnozę):

#1 Wyczerpanie emocjonalne

– objawia się zniechęceniem do pracy, coraz mniejszym zainteresowaniem sprawami zawodowymi, obniżoną aktywnością, pesymizmem, stałym napięciem psychofizycznym, drażliwością, ale także objawami somatycznymi, jak chroniczne zmęczenie, bóle, dolegliwości gastryczne, obniżenie odporności i częste infekcje.

#2 Depersonalizacja

– to obojętność  i dystansowanie się wobec problemów innych ludzi; czasem przechodzi wręcz w cynizm czy agresję: ludzie nas denerwują, z pogardą i złością reagujemy np. na reportaże traktujące o ludzkich problemach („sami sobie winni”, „ja mam większe problemy”, „żeby mną się tak ktoś interesował…”).

Depersonalizacja to często konsekwencja wyczerpania emocjonalnego lub sposób radzenia sobie z nim.

#3 Obniżone poczucie dokonań osobistych

– to przeświadczenie o braku kompetencji, o tym, że moja praca nie ma sensu, jest nic nie warta. Zanik wiary we własne możliwości, stopniowa utrata zdolności do rozwiązywania pojawiających się problemów i niemożność przystosowania się do trudnych warunków zawodowych.

Ten stan powoduje zwykle albo wzmożoną agresywność, albo reakcje ucieczkowe (zwolnienia, „praca” z domu, unikanie brania na siebie zadań, wykonywanie coraz mniejszej ilości pracy w coraz dłuższym czasie). 

exercise-career-burnout

Wiem, wiem, pewnie połowa Czytelników już się oceniła jako „chory”.  Aby jednak nieco ostudzić nasze „ludzkie” zapały hipochondryczne, proponuję profesjonalny test „Czy grozi ci wypalenie?”.

Instrukcja jest taka:

Przeanalizuj starannie dziesięć ostatnich miesięcy. Czy zauważyłeś jakieś zmiany u siebie czy w swoim otoczeniu? Odpowiedz, wskazując liczby od 1 (brak zmian lub bardzo nieliczne) do 5 ( liczne zmiany). Traktuj wybraną liczbę jako stopień zmian, które zaobserwowałeś. Podsumuj i sprawdź wynik (na naszym profilu FB).

1. Łatwiej się męczysz? Jesteś wyczerpany, bez energii?

2. Irytują cię ci, którzy mówią: „Nie wyglądasz najlepiej od jakiegoś czasu”?

3. Pracujesz coraz więcej, ale twoja wydajność lub sprawność stale maleje?

4. Obserwujesz u siebie więcej cynizmu i czujesz się pozbawiony złudzeń?

5. Odczuwasz często melancholię lub przygnębienie, których nie potrafisz wyjaśnić?

6. Zapominasz czasem o spotkaniach, rachunkach, sprawach osobistych?

7. Jesteś bardziej poirytowany i reagujesz w sposób wybuchowy wobec swojego otoczenia?

8. Coraz rzadziej widujesz się z rodziną i serdecznymi przyjaciółmi?

7. Jesteś zbyt zajęty, aby regularnie zajmować się np. czytaniem sprawozdań, odpowiadaniem na telefony czy wysyłaniem kartek z życzeniami?

8. Cierpisz na dolegliwości fizyczne (boleści, ból głowy, uporczywy katar)?

9. Czujesz się zagubiony lub przegrany, kiedy kończy się dzień pracy?

10. Masz wrażenie, że opuściły cię takie nastroje jak wesołość czy radość?

11. Jesteś niezdolny do zaakceptowania  kawałów lub dowcipów na swój temat?

12. Aktywność seksualna wydaje ci się raczej szkodliwym wysiłkiem niż źródłem przyjemności?

13. Odkrywasz, że nie masz nic do powiedzenia innym ludziom?

Burnout_Woman