Jak wykorzystać potencjał poniedziałków

Kilka sposobów na poniedziałkową zmorę

Nielubiany (nienawidzony?), myśl o nim wywołuje grymas niezadowolenia, cierpiętnicze westchnienie z nutą tęsknoty za mijającym właśnie weekendem. Nawet jeśli nie reagujecie tak emocjonalnie na poniedziałek, pewnie spora część z was jednak przyznałaby, że nie darzy pierwszego dnia tygodnia szczególnymi względami… A gdyby (skoro i tak jest nieunikniony) potraktować poniedziałek jako nowy początek, jako nową szansę, pełnię […]

love mondays3

Nielubiany (nienawidzony?), myśl o nim wywołuje grymas niezadowolenia, cierpiętnicze westchnienie z nutą tęsknoty za mijającym właśnie weekendem. Nawet jeśli nie reagujecie tak emocjonalnie na poniedziałek, pewnie spora część z was jednak przyznałaby, że nie darzy pierwszego dnia tygodnia szczególnymi względami… A gdyby (skoro i tak jest nieunikniony) potraktować poniedziałek jako nowy początek, jako nową szansę, pełnię potencjału? Nieważne, co zdarzyło się w minionym tygodniu, właśnie zaczął się nowy i możesz sprawić, by był wyjątkowo udany! Zacznij od samego rana!

love mondays

Wystartuj wcześnie

Postaraj się przybyć odrobinę wcześniej do pracy. Chwila ciszy, spokoju, zanim biuro zapełni się pracownikami pozwoli ci naszkicować plan, wypunktować priorytety na ten tydzień i wejść weń ze “świeżą głową”, o krok przed wszystkimi.

Ustal nowy cel

Wybierz cel, główne zadanie na ten tydzień. Zastanów się, jak powiodło się zadanie z minionego tygodnia. Słabo? Pomyśl, dlaczego i co możesz zrobić, by nie popełniać tych samych błędów lub ominąć trudności.

love mondays5

Harmonogram spotkań

Poniedziałek to idealny dzień na ustalenie terminarza spotkań ze współpracownikami, zespołem, szefostwem, ponieważ generalnie większość kalendarzy nie jest jeszcze zapełniona. Przemyśl, z kim chciałbyś się spotkać w tym tygodniu i koniecznie „zabukuj” sobie miejsce w grafiku tej osoby jeszcze w poniedziałek rano, po południu może być już za późno i tak ważny element pracy, jak bezpośrednia rozmowa może nie dojść do skutku.

Doceń i podziękuj

Jeśli jesteś na stanowisku, któremu podlegają ludzie, spróbuj wprowadzić nowy zwyczaj: w poniedziałkowe przedpołudnia wyróżnij jednego z podwładnych i podziękuj mu za pracę wykonaną w minionym tygodniu. Pochwała to świetna motywacja na nadchodzące dni, często zapominamy o niej pod koniec natężonego tygodnia pracy. Serdeczny mail, uściśnięcie dłoni, a może zaproszenie na lunch? Taki przyjemny początek tygodnia dobrze nastroi i twoich pracowników, i ciebie.

Ocena nadchodzących wyzwań

Przejrzyj listę zadań, którą stworzyłeś. Oceń, które z nich mogą być problematyczne lub będą wymagały szybkiego rozwiązania. Ustal sposób działania i zleć jego wykonanie, nie pozwól, by najbardziej palące problemy hamowały pracę twojego zespołu.

Taka rutyna sprzyja spokojnemu wejściu w nowy tydzień, może pomóc w odczarowaniu “poniedziałkowej zmory”.

Ale jest jeszcze jedno, najpierw kawa :)

Monday written in letter beads and a coffee cup on table