Zaprogramuj się sam albo to ciebie zaprogramują!

Jakiś czas temu pisałam o dwóch systemach, jakie leżą u podstaw działania naszego „aparatu poznawczego”. Kahnemann opisał je genialnie, ale od lat setki badaczy zbierały informacje w tych obszarach. Mnie samej bardzo daleko do badacza, ale trudno nie ulec fascynacji ludzkim umysłem. Utorowani Torowanie (czasem określane jako priming) przybiera różne formy i najogólniej składa się […]

CopingwithStress

Jakiś czas temu pisałam o dwóch systemach, jakie leżą u podstaw działania naszego „aparatu poznawczego”. Kahnemann opisał je genialnie, ale od lat setki badaczy zbierały informacje w tych obszarach.

Mnie samej bardzo daleko do badacza, ale trudno nie ulec fascynacji ludzkim umysłem.

Utorowani

Torowanie (czasem określane jako priming) przybiera różne formy i najogólniej składa się na ‘maszynerię’ skojarzeniową naszego mózgu.

Jeśli w twoimi myślami rządzi teraz idea, którą najprościej reasumuje hasło “PIĆ!”, to w tłumie innych słów szybciej znajdziesz słowo WODA (możliwe też, że poczujesz pragnienie). Oczywiście torowanie nie będzie dotyczyło jedynie słowa WODA , ale też określeń typu: KUBEK, SOK i tym podobnych.

fake-smile-600x360

Torowanie dotyczy też bodźców kinestetycznych. Jeśli schodzisz z łódki na ląd – łatwiej spostrzegasz wszystko, co jest związane z ideą chwiejności. To tzw. związek ideomotoryczny, który objawi się też np. w chwili, gdy przeczytawszy artykuł o starości, wstaniesz ostrożniej i uważniej będziesz stawiał kroki.

Nawet „sztuczny” uśmiech poprawi ci nastrój

Utorować czy – jak kto woli – zaprogramować możesz sobie też lepszy nastrój.

W kilku eksperymentach udowodniono, że już sama mimika wpływa na emocje i ocenę.

pencil

Uczestników badania dzielono na 2 grupy. Pierwsza grupa została poproszona o to, aby trzymali w zębach ołówek tak, że gumka była skierowana w jedną stronę (np. w prawo) a zatemperowana część – w przeciwną – a więc mimika twarzy „ułożona” jak przy uśmiechu. Druga  grupa uczestników miała zacisnąć wargi wokół gumki ołówkowej, uzyskując mimikę „typu” grymas. Obie grupy poproszono, aby oceniły, jak bardzo śmieszą ich zaprezentowane żarty. Grupa od „uśmiechniętych ołówków” (nie zdając sobie z tego sprawy) uznała żarty za bardziej zabawne.

W innym eksperymencie – ułożenie miny w grymas powodowało, że uczestnicy tego badania zgłaszali silniejszą reakcję emocjonalną na przykre zdjęcia, np. chorych dzieci czy ranne ofiary wypadku.

mina

Nawet proste gesty mogą wpływać na nasze uczucia

W pewnym badaniu poproszono uczestników o wysłuchanie informacji przez słuchawki (pod pretekstem testu tych słuchawek, badań jakości sprzętu audio). Poproszono ich przy tym o poruszanie głową – co miało pomóc sprawdzić, czy nie dochodzi do zakłóceń/zniekształceń dźwięku. Połowa uczestników miała kiwać głową (góra-dół), druga połowa – kręcić głową (prawo-lewo).  Wiadomościami, które były „puszczane” przez słuchawki były felietony prezentujące pewne opinie.

brainwavevibrationdrawing1

Po eksperymencie – oprócz sfingowanych pytań o jakość dźwięku (co oczywiście nie było prawdziwym celem badania), poproszono uczestników o to, aby podzielili się swoją opinią – na ile zgadzają się z tezami felietonu.

Jak myślisz – mocniej zgadzali się ci, którym kazano kręcić głową czy ci, którzy mieli nią kiwać?

Jeśli twoja odpowiedź wskazywała na kiwających, to znaczy, że rozumiesz efekt torowania. Proponuję przetestować go czym prędzej! Na sobie.

Do wspomagania swoich pozytywnych emocji i dobrego nastroju :)