8 zabójców motywacji pracownika

Wytrop i zlikwiduj czynniki obniżające zapał do pracy w twojej firmie

Chcąc zapewnić swojej firmie rozwój, powinieneś postarać się o dobrze zmotywowany zespół oraz dążyć do stworzenia miejsca, gdzie pracownicy będą mogli się rozwijać, poczują się docenieni i istotni. Bądź czujny i rozglądaj się za ‘zabójcami motywacji’ krążącymi wśród twojego teamu. Czasami problem jest duży, często jednak tkwi w pozornie mało istotnych rzeczach. Pozbywaj się ich […]

zabojcy motywacji3

Chcąc zapewnić swojej firmie rozwój, powinieneś postarać się o dobrze zmotywowany zespół oraz dążyć do stworzenia miejsca, gdzie pracownicy będą mogli się rozwijać, poczują się docenieni i istotni. Bądź czujny i rozglądaj się za ‘zabójcami motywacji’ krążącymi wśród twojego teamu. Czasami problem jest duży, często jednak tkwi w pozornie mało istotnych rzeczach. Pozbywaj się ich bezwzględnie, zanim ograbią twoich pracowników z chęci do działania. I zanim to ty zostaniesz ograbiony:  dobrzy ludzie nie pozostają długo w złych miejscach pracy.

zabojcy motywacji

#1 Toksyczny pracownik

Prawdopodobnie miałeś w życiu okazję zetknąć się z ludźmi zwanymi ‘toksycznymi’. Wysysające energię wampiry, mącące spokój zjawy, siejące niepokój strzygi – osobowości wprost z filmu grozy. Marudzą, plotkują, szukają ‘dziury w całym’, swoim jadem gaszą każdą pozytywną iskrę. Ich działalność potrafi być naprawdę destrukcyjna. Zamiast zamęczać siebie i zespół negatywną aurą, jaką budują, pozwól im odejść lub upewnij się, że masz ich działanie pod kontrolą, zanim zupełnie wyssą pozytywnego ducha z teamu.

#2 Brak możliwości rozwoju zawodowego

Motywacja pracownika to pobudzanie jego rozwoju. Bez dawania możliwości wzmacniania swoich umiejętności, nabywania nowych, kształcenia kompetencji, poszerzania horyzontów myślenia twoi pracownicy uschną z nudy lub skamienieją tkwiąc statycznie w jednym miejscu. Szkolenia, kursy, wykłady czy nawet studia dają im możliwość rozwijania siebie, swoich karier oraz świadomość, że wierzysz w nich, firmę, projekt, więc inwestujesz w ich sukces.

zabojcy motywacji2

#3 Brak wizji

Brak konkretnego kierunku, w jakim zmierza organizacja sprawia, że pracujący w niej ludzie są kiepsko zmotywowani. Postaraj się jasno nakreślić wizję całej firmy, cele konkretnych projektów. Nawet najlepsi pracownicy będą mniej skuteczni, nie znając celu swoich działań. Układanie puzzli bez widoku obrazu finalnego jest zajęciem bez porównania trudniejszym i bardziej czasochłonnym.

#4 Marnowanie czasu

Spotkania bez większego powodu, bezcelowe meetingi, źle zorganizowane zebrania, podczas których nie dzieje się nic prócz ‘bicia piany’, dziesiątki maili z masą nieistotnych informacji – to wszystko wysysa z organizacji nie tylko czas, ale i motywację pracowników, pompując w zamian frustrację i dezorientację. Pokaż swoim pracownikom, że szanujesz ich czas, tak samo, jak pragniesz, by szanowano twój. Dobrze przemyśl i znajdź sposób na produktywność kolejnych spotkań czy maili i ogranicz ich ilość do niezbędnego minimum, za to konkretnych w treści i formie.

zabojcy motywacji5

#5 Szum komunikacyjny

Kiedy komunikacja w firmie szwankuje, mnóstwo czasu upływa na rozwiązywaniu kalamburów “co/kto miał na myśli?”. Zdarza się, że najważniejsze kwestie zostają pominięte lub źle zrozumiane, drobnostki zaś wyolbrzymione. Do tego dochodzi plotka – bo zamiast pytać u źródła, odbywa się szeptanie po kątach. Daj swojemu zespołowi sygnał, że warto mówić wprost, warto konkretyzować i że nie ma głupich pytań. Klarowny system komunikacyjny stanie się wartością nie do przecenienia, korzyści z której spłyną na każdą z jednostek w organizacji.

#6 Zarządzanie w pionie

To dość frustrujące, gdy twoje pomysły, rozwiązania, wkład do dyskusji są pomijane, niezauważane lub lekceważone. Gdy głos pracownika nie jest słyszany, gdy jego zaangażowanie nie wzbudza zainteresowania albo gdy feedback brzmi: “siedź cicho i rób, co ci mówią”, poziom motywacji spada drastycznie. Trudno oczekiwać od tak potraktowanego pracownika czegoś więcej, niż niezbędnego minimum. Postaw na współpracę, udostępnij członkom zespołu kanał na przedstawianie swoich idei i rozwiązań, pokaż, że ich zdanie, pomysły są dla ciebie ważne.

zabojcy motywacji4

#7 Brak uznania

Każdy, kogo praca, starania, czy wyniki przechodzą niezauważone, których pomoc, ofiarność nie doczekają się najprostszego “dziękuję”, w końcu przestanie się starać. Brak nagrody jest jak systematyczne podcinanie skrzydeł. I nie chodzi jedynie o motywowanie finansowe, ale drobne gesty: uścisk dłoni, uśmiech, gratulacje, pochwała podczas spotkania podsumowującego projekt.

#8 Kiepskie zarządzanie

Słabi liderzy szkodzą każdemu z pracowników i całemu zespołowi, a skuteczne przywództwo jest potrzebne nawet świetnemu, samodzielnemu zespołowi. Zacznij od rozwijania swoich kompetencji jako lidera, a następnie zatrudnij lub wyszkol liderów poszczególnych zespołów, którzy będą współpracować z tobą. Szef z kompetencjami dobrego przywódcy to najlepsze, co może przytrafić się firmie.