Wiosenne porządki zacznij od… własnej głowy…

„ Zamartwianie to też nałóg, taki jak palenie papierosów. Jego ofiarą może paść każdy z nas, a pozbycie się go bywa trudne”. Owszem, zaprzestanie nałogowego zamartwiania się nawet najmniejszymi błahostkami bywa trudne, zwłaszcza, kiedy cecha pielęgnowana jest przez długie lata… To, że coś jest trudne nie oznacza, że jest niemożliwe! Wszystko jest w naszych rękach. […]

porządki wiosenne

„ Zamartwianie to też nałóg, taki jak palenie papierosów. Jego ofiarą może paść każdy z nas, a pozbycie się go bywa trudne”. Owszem, zaprzestanie nałogowego zamartwiania się nawet najmniejszymi błahostkami bywa trudne, zwłaszcza, kiedy cecha pielęgnowana jest przez długie lata… To, że coś jest trudne nie oznacza, że jest niemożliwe! Wszystko jest w naszych rękach.

martwi się

Zamartwianie się wysysa z nas siły…

Dlaczego rozpoczynam od wstępu o zamartwianiu się? Ponieważ jest to pierwsze, główne źródło stresu! Poniekąd wynika z niezdecydowania. Niektórzy naukowcy twierdzą, że nałóg zamartwiania, „przejmujemy” od rodziców. Martwienie się niemal wszystkim, nie tylko osłabia nas psychicznie, ale również zaburza nasz układ odpornościowy, narażając na choroby od niegroźnych infekcji po poważne choroby. Jedno jest pewne, aby osiągnąć radość i satysfakcję z tego, co robisz musisz wyeliminować ze swojego życia wszystkie zmartwienia. Jako jedna z „tych” wiecznie martwiących się, aby wszystko dobrze wyszło, sięgnęłam jakiś czas temu po poradnik autora wielu bestsellerów- Dale Carnegie. Tytuł, pogrubiony czerwoną czcionką, przykuwający uwagę każdego „ Jak przestać się martwić i zacząć żyć”. Do tego wszystkiego okazyjna cena i takim sposobem poradnik trafił w moje ręce ;) Autor nalega abyśmy pamiętali, że dzień dzisiejszy to jutro, o które martwiłeś się wczoraj. Przekonał mnie. Kto wie, może i Ty znajdziesz w nim jakieś wskazówki dla siebie? :)

ustaw cel

Niszczy Cię to, że nie wyznaczasz sobie jasnych celów…
Brak konkretnego celu tym samym życie pozbawione znaczenia, jest drugim głównym źródłem stresu. Brian Tracy w swojej książce „Maksimum osiągnięć” przytacza powiedzenie: „Jeśli czujesz się niezborny, zbierz fakty”. Jeśli chcesz pracować efektywnie, żyć pełną życia, musisz najpierw wiedzieć, dokąd zmierzasz i co chcesz osiągnąć. Nasz umysł jest skonstruowany w taki sposób, że samo dążenie do czegoś, co jest dla Ciebie ważne, sprawia, że czujesz się dobrze!

zakończenie
Naturalne, że mamy w sobie „pęd do zakończenia”
Niepełne działanie jest trzecim, głównym źródłem stresu. Czujemy się dobrze, jeśli zakończymy pracę lub osiągniemy wyznaczony wcześniej cel. Natomiast, okropną katorgą jest dla nas zostawienie czegoś niekompletnego lub niedokończonego. Niezamknięta sprawa, będzie prześladować nasze myśli tak długo, dopóki nie domkniemy jej na „ostatni guzik”. Co w tym przypadku jest kluczem do sukcesu? Samodyscyplina, o której pisałam całkiem nie dawno… Odpowiednia organizacja pracy pomoże Ci w domykaniu wszystkich zadań- a co za tym idzie? Niezamknięte sprawy nie będą Cię prześladować i stresować :)

boje sie nie dam rady
Nie mogę, nie dam rady, boję się…
Lęk przed porażką, to czwarta główna przyczyna stresu. Sprawia, że jesteśmy ostrożni. W umiarkowanym stopniu, ta ostrożność nie jest niczym negatywnym, natomiast, kiedy przesadzamy, może stać się to główną przeszkodą na drodze do sukcesu i szczęścia. Dorothea Brande motywuje swoich czytelników w posty sposób: „Zdecyduj, co dokładnie chcesz zrobić, a potem zachowuj się tak, jakby porażka była niemożliwa”. Zyskasz dzięki temu odwagę, staniesz się dzielny i zapanujesz nad swoimi emocjami- także nad stresem. Poza tym, to przecież porażka jest najlepszym nauczycielem. Więc nawet jak nam się zdarzy, to nic takiego! Nie są to powody do stresu :)

co inni pomyślą
Czy inni mnie zaakceptują?
Lęk przed odrzuceniem, to piąta przyczyna stresu. Wyraża się przesadnym przejmowaniem o akceptację innych ludzi. Taki lęk, silnie zaburza poczucie własnej wartości i skutkuje brakiem pewności siebie. Zamartwianie się tym, co inni o Tobie pomyślą, może zajmować Twoje myśli nawet 24h/dobę. Czy naprawdę warto się tym stresować? ;)

twarzą w twar
„Face to face” z samym sobą…
Osoba, która nie jest w stanie stawić czoła nieprzyjemnej rzeczywistości zaprzecza samej sobie. Takie zaprzeczanie, jest źródłem większości stresów i nieszczęść. Występuje wtedy, gdy w twoim życiu coś idzie nie tak, a Ty nie chcesz się do tego przyznać, ponieważ boisz się kompromitacji? Utraty twarzy? Korzystanie z zaprzeczenia, żeby ukryć popełnienie błędu nie jest dobrą drogą…

gniew
Automatycznej reakcji na każdy problem? Gniew…
Gniew jest to bardzo niszczące uczucie. Jego wybuchy mogą być przyczyną np. ataków serca! Zwykle jest niepotrzebny, ponieważ nie wynika z niego nic dobrego. Spróbuj reagować na trudności spokojem i pozytywną postawą.

Keep calm & relax !

Źródło: Brian Tracy „Maksimum osiągnięć”

uwolnij się zacznij życ