Dobre przywództwo

O wielkim przywódcy ludzie powiedzą: „Sami to zrobiliśmy” [Lao – Cy]

Kierowanie jest sztuką.  Naturalnie zasadzającą się na wiedzy, ale sztuką – mobilizowania, pobudzania energii i inteligencji wszystkich członków firmy czy organizacji, przyczyniających się do wypełniania jej zadań oraz zapewnienia jej pomyślności i rozwoju. Sztuką stwarzania warunków dla osiągania sukcesu i satysfakcji przez jej pracowników. Przede wszystkim kierownik jest przywódcą, liderem To on toruje drogę przez puszczę. To on wspina się na drzewo, aby rozejrzeć […]

przywództwo0

Kierowanie jest sztuką.  Naturalnie zasadzającą się na wiedzy, ale sztuką – mobilizowania, pobudzania energii i inteligencji wszystkich członków firmy czy organizacji, przyczyniających się do wypełniania jej zadań oraz zapewnienia jej pomyślności i rozwoju. Sztuką stwarzania warunków dla osiągania sukcesu i satysfakcji przez jej pracowników.

przywództwo2

Przede wszystkim kierownik jest przywódcą, liderem

To on toruje drogę przez puszczę. To on wspina się na drzewo, aby rozejrzeć się i ewentualnie zakrzyczeć: „To nie dżungla!”. Jeśli prowadzi innych i chce robić to dobrze, musi przede wszystkim prowadzić sam siebie. Kierownik staje przed dwoma zadaniami: po pierwsze – ma rozwinąć i sprecyzować zamierzenia firmy, po drugie – ma stworzyć motywujące środowisko, w którym jego podwładni mogą w pełni wykorzystać swoje umiejętności i talenty, by pracować najlepiej, jak to możliwe. Jego największym bogactwem są ludzie. Są bardzo cenni. Szkolenie i rekrutacja są bardzo kosztowne, a rzadko można spotkać naprawdę dobrego pracownika. Należy o nich dbać. Dlatego pracowników zawsze należy traktować tak, jak chce się, by oni traktowali twoich najlepszych klientów – odwdzięczą się.

Dobry lider tak rozwija innych, że oni również mogą być liderami

Skuteczne przywództwo bierze się ze spójności. Gdy twoje cele pokrywają się z twoimi wartościami, stajesz się silniejszy i możesz więcej osiągnąć. Przywództwo w coraz większym stopniu polega na budowaniu zespołu, skłanianiu bardzo różnych ludzi do pracy nad tym samym celem, tak by różnice stały się źródłem siły, a nie rozkładu.

przywództwo3

Zespoły rozpadają się, jeśli między ich członkami występuje konflikt interesów

Podobnie ciężko jest odnieść sukces, gdy poszczególne części ciebie prą w różnych kierunkach. W lekkiej atletyce zwycięzcą jest ten zawodnik, którego całe ciało pracuje na sukces. Najmniejsza niedokładność powoduje stratę czasu, choćby jednej dziesiątej sekundy – czyli właśnie tyle, ile dzieli zawodnika od pozostałych.

„Przywództwo” jest słowem nacechowanym emocjonalnie, przywołuje dźwięk oręża i wizje w wygranych lub przegranych bitew. Ludzie prędzej pójdą za tobą, gdy będą wierzyć w twoje wartości, niż gdy im rozkażesz.

newton cradle