Odnalezienie „powołania” pracownika

To nie lada wyzwanie

Przenieśmy się na chwilę do świata HR-ów. Istnieją opinie, że to taka prosta praca – osobiście mam wtedy ochotę wdać się w dyskusję. Niejednokrotnie, podczas rozmów kwalifikacyjnych, rekruter ma zaledwie kilka do kilkunastu minut, aby ocenić czy kandydat sprawdzi się na oferowanym stanowisku pracy. Bo czym jest cudowny list motywacyjny i życiorys zawierający doświadczenie zawodowe, jeśli nie […]

rekruter

Przenieśmy się na chwilę do świata HR-ów. Istnieją opinie, że to taka prosta praca – osobiście mam wtedy ochotę wdać się w dyskusję. Niejednokrotnie, podczas rozmów kwalifikacyjnych, rekruter ma zaledwie kilka do kilkunastu minut, aby ocenić czy kandydat sprawdzi się na oferowanym stanowisku pracy. Bo czym jest cudowny list motywacyjny i życiorys zawierający doświadczenie zawodowe, jeśli nie da się po tym ocenić siły czyjegoś charakteru?

emocje praca

Cierpliwość, to cecha, którą warto rozwijać

Coraz częściej spotykamy się z wpływem interakcji międzyludzkich na efekty pracy. Żyjemy w czasach, kiedy niemal każdy ma tak wysokie poczucie własnej wartości, że pracownik po kilku dniach pracy na nowym stanowisku potrafi czuć się tak pewnie, zakłada klapki na oczy i uszy, nie przejmując się kompletnie prośbami, a nawet poleceniami przełożonych, a co dopiero kolegów „po fachu” z dłuższym stażem. Spotkałeś się z takimi sytuacjami w swojej pracy? W każdej firmie panują inne zwyczaje, normy, reguły i nawet gdy zmieniasz tylko firmę, a stanowisko otrzymujesz to samo powinieneś liczyć się z tym, że będziesz musiał wykazać się odrobiną pokory.

cv-2578872_960_720

„Jeżeli chcesz poznać prawdziwy charakter człowieka, daj mu władzę”

Kolejna sprawa to stworzenie możliwości sobie i innym, aby lepiej się poznać. Jak twój przełożony ma sprawić, żebyś był zadowolony z tego w jakim dziale, zespole się znalazłeś jeśli Ty sam nie do końca jesteś pewien czego pragniesz i co Cię motywuje do efektywnej pracy. Mówiąc „daj się lepiej poznać” mam też na myśli odkrywanie co nieco swoich emocji. To tak ku przestrodze. Od kilku osób z kadry zarządzającej, dowiedziałam się o sytuacjach w których musieli pożegnać się z osobami bardzo dobrze wykonującymi swoją pracę intelektualnie – niestety kompletnie nie radzili sobie z nią emocjonalnie.

human-resources-2573109_960_720Przykład: Lekarz, który jest genialnym diagnostą niczym serialowy Dr House – nie może być w pełni skuteczny, jeśli pewnego typu ubytki w kontaktach międzyludzkich, sprawiają, że mimo swoich mocnych argumentów merytorycznych nie potrafiłby przekonać wystraszonej efektami ubocznymi pacjentki do operacji (która miałaby uratować jej życie).
W praktyce taka osoba byłaby raczej lepsza jako badacz niż jako lekarz kliniczny.

Trudna przeprawa po ścieżce zawodowej

Szerokie grono, bardzo inteligentnych osób spędza swoją całą karierę zawodową będąc sfrustrowanymi. Dlaczego? Ponieważ nie wykonują pracy, która mogłaby całkowicie wykorzystywać ich naturalne umiejętności. Cały czas żyją świadomością, że stać ich na więcej ale boją się zmian – ryzyka. Jestem przekonana, że znasz chociaż jedną osobę, wykonującą pracę, podczas, której się męczy – tylko dlatego, że np. jako przygotowanie się do niej poświęciła 5 lat swojego życia studiując, robiąc bezpłatne praktyki itp. To przecież tak jak życie w nieudanym związku tylko dlatego, że martwimy się co to będzie kiedy weźmiemy rozwód ;) Umieszczenie takich osób na właściwym stanowisku jest jednym z największych problemów w biznesie. Bo z jednej strony, znając ich doświadczenie zawodowe, uważamy, że powinni być zadowoleni z tego co im oferujemy – z drugiej strony nie znamy ich skrytych marzeń. Prawda, ze to nie lada wyzwanie?

wood-3157395_960_720
Podsumowując, odniosę się do myśli Tony’ego Robbinsa w tych obszarach. Czy świat byłby lepszym miejscem, gdyby ludzie byli bardziej uporządkowani przez innych, a mniej przez siebie? Prawdopodobnie tak. Musimy jednak postępować z życiem tak, jak jest, a nie w sposób, jaki byśmy sobie wymarzyli…

Polecamy nasz artykuł o metaprogramach, ich znajomość jest ważna również w przypadku oceny osobowości pracownika
http://blog.nowekompetencje.pl/artykuly/typologia-klienta/