Mężczyźni są jak… sprężynki ;-)

Być może książka J. Graya należy do publikacji starych i „wyświechtanych”, ale ja lubię wracać do jej „kontrowersyjnych” tez. Nawet bardzo zakochany mężczyzna czasami musi na krótko odsunąć się od partnerki nim znów się do niej zbliży. Kobieta odsuwa się od bliskich jej osób, kiedy traci do nich zaufanie, widzi że nie jest odpowiednio traktowana […]

1 sprężynka

Być może książka J. Graya należy do publikacji starych i „wyświechtanych”, ale ja lubię wracać do jej „kontrowersyjnych” tez.
Nawet bardzo zakochany mężczyzna czasami musi na krótko odsunąć się od partnerki nim znów się do niej zbliży.
Kobieta odsuwa się od bliskich jej osób, kiedy traci do nich zaufanie, widzi że nie jest odpowiednio traktowana albo gdy zostanie zraniona lub rozczarowana. Oczywiście mężczyzna może odsunąć się z tych samych powodów, jednak częściej odsuwa się, mimo że partnerka nic nie zrobiła. On potrzebuje zaspokoić swoją potrzebę niezależności. Co więcej, mężczyzna nie będzie w stanie poczuć jak silna jest w nim potrzeba bliskości, jeśli nie odsunie się na pewną odległość.

kajdany

J. Gray tłumaczył to ponoć na swoich seminariach, przy pomocy sprężynki, która po rozciągnięciu się na swój „maks” z wielką siłą wracała do swojej pierwotnej długości. Podobnie ma być z mężczyzną – po osiągnięciu swojego maksymalnego punktu oddalenia, czyli minimalnego zainteresowania partnerką, nagle nie może bez niej żyć! :) Znów czuje wielką potrzebę bliskości, intymności, kochania i bycia kochanym.

powrót

Nie zakłócaj cyklu

Podobno najgorsze co może zrobić kobieta „wbrew męskiej naturze to zakłócić jego cykl uczuciowy – a może zrobić to na dwa sposoby:  ściganie i karanie. Oba sposoby mogą mieć miejsce w trzech strefach – fizycznej, emocjonalnej i umysłowej.

Zakłócanie przez ściganie

4 ucieczka

1.      w strefie fizycznej – np. mężczyzna chce być sam (w pokoju, czy wyjść na spacer) a kobieta idzie tam za nim; albo gorzej – kobieta rezygnuje ze swoich zainteresowań i „waruje” przy mężczyźnie w oczekiwaniu na jego poprawę (a ponieważ w jej interpretacji jest „odpychana czuje się sama coraz gorzej)

2.      w strefie emocjonalnej –  kobieta krytykuje potrzebę samotności mężczyzny  albo wzbudza w nim poczucie winy mówiąc że jest źle prze niego traktowana (opuszczona, bez zainteresowania, osamotniona)

3.      w strefie umysłowej – tutaj najczęstsze są osaczające pytania: „jak możesz mnie tak traktować?”; „czy zdajesz sobie sprawę jak mnie traktujesz?”; „Co ja takiego robię że mnie tak traktujesz?”

Zakłócanie przez karanie

5 karanie

Zakłócanie przez karanie odnosi się do zachowań kobiety, kiedy mężczyzna „wraca z oddalenia” a  ona nie może mu „darować” tego jak się wtedy czuła (choć czuła się tak nie dlatego ze on miał takie intencje, ale dlatego, że ona błędnie interpretowała jego zachowanie.

1.      w strefie fizycznej – kiedy mężczyzna zapragnie partnerki ona go odrzuca

2.      w strefie emocjonalnej – gdy on wraca ona jest smutna, nadąsana i go obwinia

3.      w strefie umysłowej – mężczyzna po powrocie zastaje partnerkę zamkniętą, niechętną do zwierzeń, wycofującą się; zapytana informuje go że „traktuje o dokładnie tak jak on ją traktował”

Jeżeli potrzeba oddalania się mężczyzny nie jest zaspokojona, nie będzie mógł on czuć bliskości, tęsknoty i wielu innych niuansów emocjonalnych, które składają się na poczucie szczęścia i miłości.

3 powrót

Gray puentuje temat „męskiej sprężynki kwituje” w sobie właściwy, trafny sposób.

Mądry mężczyzna – rozumie swój cykl uczuciowy, odchodząc „do jaskini” uspokoi partnerkę zapewnieniem,  że niedługo wróci.

Mądra kobieta – zajmie się sobą i spokojnie przeczeka przejściowy okres, bo zrozumiała naturę mężczyzny.