Kreatywna autoprezentacja

Wśród setek CV, dziesiątek listów motywacyjnych tkwi twój. Jak zostać zauważonym? Stworzyć autoprezentację inną niż wszystkie!

Warsztaty z autoprezentacji dla dużej grupy. Do sali wpada spóźniony uczestnik. Jeszcze nie wie, że nienawidzę spóźnialstwa. Kara ma być okrutna – skoro warsztaty z autoprezentacji – proszę go o szybką, zaimprowizowaną publiczną prezentację. Człowiek staje przede mną i grupą z dłonią ułożoną w charakterystycznym geście – środkowy palec wystaje przed szereg. Chwila, czy on […]

autoprezentacja cv

Warsztaty z autoprezentacji dla dużej grupy. Do sali wpada spóźniony uczestnik. Jeszcze nie wie, że nienawidzę spóźnialstwa. Kara ma być okrutna – skoro warsztaty z autoprezentacji – proszę go o szybką, zaimprowizowaną publiczną prezentację. Człowiek staje przede mną i grupą z dłonią ułożoną w charakterystycznym geście – środkowy palec wystaje przed szereg. Chwila, czy on mi mówi „Fuck Off”? Nie – on kreatywnie tworzy audio-wizulaną historię, w której środkowy palec (jak się potem okazuje, oklejony plastrem) jest mocnym elementem przewodnim, wokół którego ten spryciarz maluje swoją opowieść. Okazuje się, że spóźnił się, ponieważ był na badaniu krwi, podczas którego jakaś niewprawna pielęgniarka “poharatała” go podczas pobierania próbki.

Presentation_slider

Mocna, osobista opowieść, wymowny, powszechnie obraźliwy gest wzbudzający emocje, wykorzystany jako wstęp do narracji. Ale przede wszystkim autentyczność i szczerość.

Łam zasady, burz konwencje

Kreatywna autoprezentacja to remiks elementów znanych i (mniej lub bardziej) lubianych z niekonwencjonalnym podejściem, za pomocą ja najbardziej konwencjonalnych środków komunikacji werbalnej i wizualnej. Kreatywność zbyt często postrzegamy jako ‘Świętego Graala’, który dla nas zwykłych śmiertelników pozostaje nieosiągalny. Nic dziwnego, że podczas gdy 98% pięciolatków określa swój potencjał kreatywności jako wysoki (oczywiście nie deklaratywnie), to już tylko 5% osób powyżej 24 roku życia uważa się za kreatywne. Kreatywna prezentacja to taka, która wychodzi poza ramy, rutynę, normy i… wyswobodzona od wszechogarniającej nudy. Nie musi dotyczyć tylko wystąpień publicznych, prezentacji biznesowych czy sprzedażowych.

The-Creative-CV-710x270

Każda forma przedstawiania siebie, swojej idei, swojej historii to autoprezentacja. I mimo że dominuje w niej człon – auto, to nie prezentujemy siebie samym sobie, tylko… publice. I to na jej uwadze powinniśmy skupiać optykę naszej kreatywności.

Kreacja na miarę

Kreatywnie czyli jak? Na pewno nie niezrozumiale. Każdy, kto sądzi, że udziwnione, narracyjnie upiększone prezentacje to kreatywne arcydzieła, jest w błędzie. Kreatywność (szczególnie źle rozumiana) nie może być celem samym w sobie i tym samym nie może przekreślać „użyteczności”. Przekaz ma pozostawać przekazem, a w komunikacji chodzi nie o to, co mówimy, ale o to, co chcemy osiągnąć. Kreatywność mylona jest często z wynalazczością. Nikt nie wymaga od nas wynalezienia prochu ani koła. Zamiast tego lepiej
wykorzystać znane historie, lubiane narracje i na ich kanwie zbudować to, co chcemy pokazać i przekazać.

creative-cv

Niekoniecznie z rewolucyjnym okrzykiem “Eureka!”, ale na pewno potrafisz ubrać w formę nieoczekiwanej narracji chociażby swoje CV. Na taki pomysł wpadła pewna dziewczyna, której marzeniem była praca w agencji kreatywnej. Swoje CV stworzyła w formie paszportu. Trochę wysiłku i powstał CV-paszport, w którym zamiast podstawowych danych i wiz wjazdowych pojawiły się kompetencje i poprzednie miejsca pracy. Tak przygotowany dokument podrzucała w recepcjach biur agencji, o pracy w których marzyła. I udało się. Ktoś dostrzegł paszport i docenił pomysł.

Kradnij, ile wlezie

Autoprezentacja, czyli… każdy sposób prezentowania siebie, swojej osoby, swoich pomysłów. Obecna dostępność narzędzi i form stwarza nam wszystkim możliwości kreatywnej zabawy przeróżnymi rodzajami narracji. CV jako profil na serwisie społecznościowym, w formie wyników wyszukiwania Google… dlaczego nie? Prezentacja biznesowa wykorzystująca starotestamentowe przypowieści czy też malarstwo Banksy’ego? Co stoi na przeszkodzie?

banksy

W tej grze zasada jest jedna – kradnij, ile wlezie. Ze skarbnicy naszej zbiorowej podświadomości, z bogatego zbioru kultury, mniej lub bardziej masowej. Zabieraj, remiksuj i podawaj jako nowe. Bo też na tym polega kreatywna prezentacja. Jeśli chcesz, baw się słowami, konwencjami, mieszaj sacrum z profanum i eksperymentuj. Bo bez tego nie dasz rady nikogo zaskoczyć i niczego się nauczyć. A jeśli wtopisz… to przynajmniej kreatywnie.

Watching-Andy-Pandy-cropped

Mój sposób na kreatywność? – dużo oglądać, nie ograniczając się do „kultury wysokiej”, często „resetować” mózg, pozwalając sobie na „głupawkę” i… dużo chodzić. No i odwiedzać miejsca, które kreatywnością kipą, takie jak na przykład portal www.designtaxi.com czy www.behance.com albo www.slideshare.net