Home office, czyli do pracy w kapciach

Praca z domu jest coraz bardziej popularną formułą. Jak sprawić, by była równie efektywna, co praca w biurze?

Co siódma firma w Polsce decyduje się na zatrudnienie pracowników w trybie zdalnym lub stwarza warunki do takiej pracy. Najczęściej są to firmy IT, zajmujące się finansami i księgowością. Często ze stacjonarnego zatrudnienia rezygnują także graficy oraz programiści. Jak pokazują statystki, coraz więcej osób uważa, że praca w domu może być równie efektywna co praca […]

home-office13

Co siódma firma w Polsce decyduje się na zatrudnienie pracowników w trybie zdalnym lub stwarza warunki do takiej pracy. Najczęściej są to firmy IT, zajmujące się finansami i księgowością. Często ze stacjonarnego zatrudnienia rezygnują także graficy oraz programiści. Jak pokazują statystki, coraz więcej osób uważa, że praca w domu może być równie efektywna co praca w firmie.

Efektywnie w pidżamie?

Coraz więcej polskich pracodawców przekonuje się do efektywności pracy z domu. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IPSOS Mori na zlecenie Microsoftu, 73 proc. małych i średnich firm przywiązuje uwagę do mobilności oraz pracy zdalnej. Praca na odległość i możliwości stwarzane przez tzw. usługi w chmurze mają, według ankietowanych, pozytywne przełożenie na wyniki pracy. Uważa tak aż 77 proc. respondentów.

home-office11

Samodyscyplina pod kontrolą

Oczywiście praca zdalna niesie za sobą wymagania zarówno wobec pracowników, jak i pracodawców. W przypadku tych pierwszych chodzi m.in. o umiejętność organizacji swojej codziennej pracy oraz samodyscyplinę przy realizacji zleconych projektów. Nie każda osoba ma predyspozycje do tego typu formy pracy.

Z drugiej strony pracodawca musi, w porównaniu z tradycyjną formą pracy, zwrócić szczególną uwagę na regulację systemu pracy pracownika. W tym przypadku bardzo ważne jest posiadanie odpowiedniego systemu informatycznego, który rejestruje nie tylko czas poświęcany przez pracownika na wykonywanie zleconych przez pracodawcę zadań, ale również same wyniki pracy osoby zatrudnionej.

desktop keeping order series

Regulowany czas pracy, systematyczne telekonferencje z bezpośrednim przełożonym, ewentualnie terminowe spotkania w siedzibie pracodawcy – to wszystko sprawia, że efekty pracy pracownika „zdalnego” są przez cały czas śledzone i ewentualnie korygowane. Tak samo jak ważne jest poświęcanie czasu na wyznaczanie czy określanie celów, tak samo (jeśli nie bardziej) czas i uwaga winny być poświęcone na weryfikację wyników.

Pracownik – istota społeczna

Główną psychologiczną barierą na drodze do efektywnej pracy w trybie home office jest facylitacja. Facylitacja społeczna, to zjawisko, które polega na tym, że w obecności innych jednostek stajemy się bardziej efektywni. Dla niektórych obecność innych osób to wręcz warunek do pojęcia działań. Wiele osób nie potrafi np. zmobilizować się np. do ćwiczeń/treningów „w samotności”. Osoby wykonujące wolne zawody rzadko potrafią w swej pracy utrzymać systematyczność i tak dalej…

home-office7

Zjawisko facylitacji możemy zatem wykorzystać do tego, by poprawić swoją efektywność wykonywania działań. Ale i odwrotnie – może ono wpływać na to, że „czas przepływa nam przez palce”. W jaki sposób „włączyć” facylitację tak, aby działała na nas pozytywnie w pracy zawodowej? Jeśli masz do wykonania jakieś stosunkowo proste, ale żmudne zadanie, powiedz koledze z pokoju o tym, że masz do wykonania pracę, która powinna zająć ci około 3 godzin. Jeśli to „nagłośnisz”, to chcąc uniknąć niekonsekwencji będziesz bardziej zmotywowany do tego, by zdążyć na czas. Facylitację koniecznie powinni też wykorzystywać przełożeni, jasno precyzując terminy i punktualnie rozliczając zadania w tychże terminach.

Efektywność zdalnego pracownika

Mimo że siadasz do pracy w domowych kapciach, a za oknem widzisz znajomy osiedlowy widok, pamiętaj, że w zasadzie jesteś w biurze, trzymaj się więc obowiązujących w nim zasad. Wyznacz i zorganizuj sobie miejsce do pracy: z notatnikiem, kalendarzem, przyborami do notowania. Pamiętaj o odpowiednim stroju – telefonowanie do kontrahentów w pidżamie nie jest zbyt stosowne i może obniżać twoją motywację do pracy.

home-office10

Utrzymuj kontakt z ludźmi – regularny kontakt ze zwierzchnikiem pozwala na omówienie wielu kwestii i bycie w centrum wydarzeń. Twój szef i współpracownicy będą zadowoleni, jeśli co jakiś czas zameldujesz, co właśnie robisz/zrobiłeś. Pełna separacja może zaważyć na efektywności twojej pracy.

Zadbaj o spokój. Jeżeli twoi domownicy zostają na miejscu, wytłumacz im, że pracujesz. Nie wyniesiesz smieci, nie poodkurzasz, nie zajmiesz się dzieckiem czy psem. Te same zasady narzuć sobie, również jeśli zostajesz w domu sam.  Potrzebujesz ciszy i skupienia, płaczące dziecko, szczekający czworonów w tle rozmowy z klientem podważą twój profesjonalizm.

home-office3

Trzymaj się biurowych i ustalonych godzin pracy. Nawet jeśli lubisz pobudki o świcie, odłóż planowane rozmowy telefoniczne na nieco później, niż szósta rano. Jeżeli zaś jesteś typem sowy, nie oczekuj, że otrzymasz natychmiastową odpowiedź na maila wysłanego po północy. Zadbaj również o siebie – staraj się nie przyjmować zleceń czy poleceń w godzinach, które ci nie odpowiadają. Za to zawsze deklaruj realny termin wykonania.

Nie marnuj czasu. W „normalnym” biurze często  tracisz czas na plotki, wspólne picie kawy, szukanie znajomych w sieci czy, skrótowo ujmując, obijanie się. Potem często gonisz pracę „po godzinach”. W home office możesz być bardziej efektywny – to twój czas, wykorzystaj go, dzieląc dokładnie na pracę i czas prywatny.

Businessman Overwhelmed with Paperwork

Pamiętaj o regularnych przerwach – na przykład 10 minut co godzinę na poruszanie się, oderwanie oczu od monitara, odświeżenie umysłu. Unikaj ich przedłużania i pożytkowania na Facebook czy zakupy w sieci. Pamiętaj, że pracę i rozrywkę należy oddzielać.

Zadbaj o paliwo, którego twój mózg naprawdę potrzebuje. Przygotuj dobre, wartościowe produkty na przekąski. Firmowa stołówka czy uliczny fast food oszczędzają czas, ale niech pójdą w zapomnienie. Mimo wszystko jesteś w domu i możesz jeść zdrowo. A to da ci lepsze samopoczucie i finalnie efektywność.

home-office2