Coachingowe ROI, czyli zwrot z inwestycji

Coaching w firmie? A czy to się w ogóle opłaca?

Coaching działa. Ja to wiem, bo, jako coach często obserwuję potężne zmiany, jakie zachodzą w moich Klientach. Mam na to mnóstwo dowodów, a niektóre nawet na piśmie☺ Dla przykładu przytoczę zdanie z maila od mojej Klientki, która komunikowała w nim, że zrobiła to, co ustaliłyśmy podczas sesji. Na początek była lista rzeczy, które zrobiła, ale […]

coaching3

Coaching działa. Ja to wiem, bo, jako coach często obserwuję potężne zmiany, jakie zachodzą w moich Klientach. Mam na to mnóstwo dowodów, a niektóre nawet na piśmie☺ Dla przykładu przytoczę zdanie z maila od mojej Klientki, która komunikowała w nim, że zrobiła to, co ustaliłyśmy podczas sesji. Na początek była lista rzeczy, które zrobiła, ale o nich ze względu na poufność sesji nie mogę napisać, natomiast ostatnie zdanie brzmiało tak:

”Mam też kilka innych pomysłów, po tych spotkaniach z Tobą mózg mi inaczej pracuje :)”

To, co do tej pory wydawało się niewykonalne, nagle staje się proste i oczywiste. Kiedy już odrzucimy ograniczające nas przekonania, uświadomimy sobie swoje zasoby i wypracujemy plan, w jaki sposób chcemy osiągnąć swój cel.

Czy to się w ogóle opłaca?

Dla mnie i moich Klientów to już jest oczywiste, bo tego doświadczyli, ale kiedy organizacja ma zainwestować – niemałe przecież – pieniądze w coaching dla swoich pracowników, pojawia się magiczny i znienawidzony przez wszystkich trenerów wskaźnik ROI (Return On Investment), czyli ‘zwrot z inwestycji’. Chociaż coaching jako forma wspierania rozwoju pracowników (lub rozwoju osobistego) jest stosowany już od ponad 30 lat, to do tej pory nie zrobiono badań na temat jego skuteczności. Dopiero w roku 2009 ICF (International Coach Federation) zleciła takie badania firmie PwC. Poniższa infografika przedstawia wyniki badań przeprowadzonych na 339 pracownikach HR, którzy przekazywali oceny pracowników swoich organizacji.

Skutecznosc-coachingu-KrysztofSzumski.pl_

Wnioski?

  • 86 % firm deklaruje zwrot z inwestycji
  • 7-krotny wzrost zysków, to wartość ROI uzyskana średnio przez wszystkich badanych
  • 50-krotny zysk, to wartość ROI uzyskana przez prawie co piątą firmę

Liczby będą fascynujące pewnie tylko dla dyrektorów finansowych, ale jeśli coaching sprawi że twoje zdolności zarządzania z czasem wzrosną o 57 %, to oznacza, że po ok. 4 godzinach dziennie możesz iść do domu. Oczywiste, że nie pójdziesz do domu, bo nie pracujesz na pół etatu, ale oznacza to, że nie będziesz musiał zostawać po godzinach, aby dokończyć projekt i nie będziesz musiał jeść przy biurku.

Z badań wynika, że coaching właśnie najlepiej sprawdza się w obszarze zarządzania czasem, zarządzania zespołem i wspiera w momencie objęcia nowej funkcji i nowych obowiązków. Poprawa wydajności i realizacji swoich celów o 84 % wg deklaracji ankietowanych oznacza, że pracownicy znając swój własny cel, chętnie i łatwo do niego dążą. Praca staje się wtedy przyjemnością, a nie nużącą koniecznością.

coaching1

Business coaching. Co to takiego?

Skoro już tyle napisałam o korzyściach, jakie wynikają dla firmy po wprowadzeniu coachingu jako formy rozwoju pracowników, już czas, aby nieco przybliżyć sam proces.

Wyobraź sobie, że będziesz się spotykał z bardzo życzliwą ci osobą, która pomoże ci określić obszary, jakie wymagają rozwoju, abyś mógł osiągnąć swój cel. Przyjrzymy się, co już robiłeś, aby go osiągnąć, jakie są twoje mocne strony i jakie zasoby znajdują się w twoim otoczeniu. Kto i co cię wspiera na drodze do realizowania celu, a także, jakie możesz napotkać na niej zagrożenia.

Jeśli twój cel będzie ogromnym przedsięwzięciem, podzielimy go na mniejsze kroki, a wtedy łatwiej będzie dojść tam, dokąd zmierzasz. Każdy krok będzie jasny, mierzalny i zaopatrzony w plan działania. Będziesz inspirowany i motywowany, ale będę od ciebie oczekiwać odpowiedzialności. Najwięcej będzie się działo pomiędzy spotkaniami, ponieważ będziesz konsekwentnie realizował kolejne założenia planów działania, które będą wypracowane w czasie sesji.

Gotowy na zmiany? Zapraszam na coaching.