12 rzeczy, o których warto pamiętać przed każdą prezentacją
Najważnejsze porady dla wszystkich występujących publicznie
Specjalnie dla was przygotowaliśmy 12 rzeczy, o których warto pamiętać przed każdą prezentacją. To zbiór prostych niekiedy zaleceń, które pozwolą zredukować stres i kontrolować to nad czym kontrolę mieć możemy. #1 Znaleźć czas na przygotowanie Wiem – terminy gonią, maile zalewają skrzynkę z siłą tsuami, telefony dzwonią częściej niż wydaje się to możliwe. A prezentacja, którą […]

Specjalnie dla was przygotowaliśmy 12 rzeczy, o których warto pamiętać przed każdą prezentacją. To zbiór prostych niekiedy zaleceń, które pozwolą zredukować stres i kontrolować to nad czym kontrolę mieć możemy.
#1 Znaleźć czas na przygotowanie
Wiem – terminy gonią, maile zalewają skrzynkę z siłą tsuami, telefony dzwonią częściej niż wydaje się to możliwe. A prezentacja, którą mamy przygotować czeka… Czeka na lepszy czas, na chwilę, którą postaramy się wygospodarować między jednym spotkaniem a drugim. W końcu zostaje nam na jej przygotowanie wieczór przed samym wystąpieniem, więc praca nad nią odbywa się wg modelu ctrl c/ctrl v. Tworzymy „Frankensteina”, który nie tylko nie zachwyca, ale jeszcze nie wzmocni naszego przekazu. Dlatego na przygotowanie każdej prezentacji potrzebny jest czas. Musisz go znaleźć, żeby po pierwsze ustalić, dlaczego tę prezentację przygotowujesz. Być może brzmi to jak idiotyczne pytanie, ale bardzo wiele osób nie wie, jaki cel ma ich prezentacja. A to rzutuje na strukturę i na to, jakich środków używasz, żeby ten cel osiągnąć. Musisz też mieć czas, żeby dowiedzieć się dla kogo będziesz prezentować. Twój cel podzielony przez twoją grupę odbiorców da wynik w postaci – JAK. Czyli jak będzie twoja prezentacja wyglądać, jaką będzie miała strukturę i jakich środków będziesz używać. Będziesz potrzebować czasu na dobranie świetnych zdjęć i na stworzenie świetnego designu slajdów. I dlatego właśnie najważniejsze to znaleźć czas na przygotowanie.
#2 Dowiedzieć się, gdzie będziesz prezentować
W międzyczasie musisz się dowiedzieć, gdzie będziesz prezentować. Może nie jest to tak ważna informacja jak to, dla kogo będziesz występować, ale z pewnością ma ona wpływ na kilka rzeczy. To, gdzie prezentujesz, wpływa na to, jak zaprojektujesz slajdy, czy będziesz mówić z mikrofonem, czy nie i czy będziesz mieć możliwość naturalnego kontaktu z odbiorcami, czy też będziesz w audytorium, w którym będzie znaczny dystans.
#3 Zapisać prezentację w PDF
Aby mieć absolutną pewność, że twoja prezentacja z pięknie dobranymi fontami nie rozsypie się przy prezentowaniu za pomocą nie twojego komputera, najlepiej zapisz ją w formacie PDF. W ten sposób bez względu na to, gdzie będziesz prezentować i na jakim sprzęcie, twoja prezentacja nie zamieni się w zbiór slajdów z rozsypanymi w nieładzie krzaczkami w miejscu treści.
#4 Zamknąć swój program pocztowy
Jeśli prezentujesz na swoim komputerze, zawsze warto pozamykać wszystkie te programy i aplikacje, które mogą wyświetlać powiadomienia. Nie chcesz chyba, żeby w trakcie prezentowania wszyscy zobaczyli wyskakujące powiadomienia o kolejnym przychodzącym mailu.
#5 Zamknąć komunikatory
To samo tyczy się komunikatorów – nawet tych, z których rzadko korzystasz. Nawet jeśli nigdy nie zdarzyło ci się, żeby ktoś podczas twojego wystąpienia dzwonił do ciebie na Skypie, to nigdy nie możesz wykluczyć, że może się to zdarzyć.
#6 Wylogować się z Facebooka i Twittera
Z tego samego powodu musisz wylogować się z Facebooka i Twittera, czyli wszystkich tych serwisów, które również wysyłają powiadomienia i mają komunikatory, które również mogą się w najmniej odpowiednim momencie.
#7 Sprawdzić ustawienia audio
To pochodna sprawdzenia, gdzie będziesz występować. Przyjście odpowiednio wcześniej da ci możliwość sprawdzenia nagłośnienia, oswojenia się z brzemieniem swojego głosu w głośnikach i sprawdzenia, w jakim obszarze trzeba się trzymać, żeby nie spowodować sprzężenia.
#8 Pozamykać aktywne programy
Tak, tak – wiem, że już prawie wszystko zaleciłem pozamykać, ale naprawdę warto się upewnić, że jedynym otwartym programem będzie ten, w którym wyświetlasz prezentację.
#9 Przekopiować prezentację na pulpit
Jeśli prezentację przesłałeś sobie na mail, lub masz ją na pendrive, to bezwzględnie musisz przekopiować ją na pulpit i podczas wykładu korzystać właśnie z tej wersji. Licho nie śpi i prezentacja wyświetlana z pliku zapisanego na pendrive może nagle się zamknąć, bo nastąpi choćby chwilowe wysunięcie się go z wejścia USB.
#10 Iść do toalety
Kwestie techniczne mamy już za sobą. Teraz zdawałoby się trywialne, ale naprawdę istotne kwestie „fizjologiczne”. Przed każdym wystąpieniem warto iść do toalety. Zapewniam, że nie ma nic gorszego, niż zamiast koncentrować się na przekazie, będziesz myśleć o tym, jak bardzo żałujesz, że do toalety nie wybrałeś się przed wystąpieniem.
#11 Wypić łyk wody
Niegazowana woda w temperaturze pokojowe, to naprawdę najlepszy napój dla każdego prezentującego. Nawet jeśli nie jest to Twój ulubiony sposób zaspokajania pragnienia, to na pewno będzie lepszy niż napoje gazowane, czy kawa lub herbata, które wysuszają struny głosowe. Warto mieć przygotowaną wodę pod ręką, aby w każdej chwili móc spokojnie popić wody. W szczególności przed rozpoczęciem prezentacji.
#12 Wziąć głęboki oddech i uśmiechnąć się
Brzmi banalnie, ale uśmiech naprawdę zjednuje widownię. Więc kiedy stajesz już przed swoją publicznością, weź spokojnie oddech i uśmiechnij się. Naprawdę zbyt wiele osób rozpoczyna prezentację tak, jakby mieli przekazać najgorsze możliwe wieści. A w końcu przygotowałeś super prezentację, którą warto będzie się pochwalić.
Pingback: 5 rad, jak opanować stres przed prezentacją | Nowe Kompetencje
Pingback: 9 aplikacji do tworzenia prezentacji online - Nowe Kompetencje