6 sposobów na postanowienia noworoczne

Jak pomóc sobie w realizacji zamierzonych celów

Nawet jeśli nie lubisz (lub masz w tak zwanym “głębokim poważaniu”, a być może i bojkotujesz) instytucji postanowień noworocznych, „coś” sprawia, że koniec starego i początek nowego roku staje się dla ciebie momentem podsumowań i planów. W głowach pojawiają się nowe przedsięwzięcia, projekty, związek, nowe miejsca, nowe… życie? Cokolwiek planujesz (lub, broń Boże, nie planujesz!) rodzi […]

newyearsresolutions2

Nawet jeśli nie lubisz (lub masz w tak zwanym “głębokim poważaniu”, a być może i bojkotujesz) instytucji postanowień noworocznych, „coś” sprawia, że koniec starego i początek nowego roku staje się dla ciebie momentem podsumowań i planów. W głowach pojawiają się nowe przedsięwzięcia, projekty, związek, nowe miejsca, nowe… życie? Cokolwiek planujesz (lub, broń Boże, nie planujesz!) rodzi się w tobie nadzieja na lepsze. Dlaczego by nie wykorzystać płynącej z niej energii na dosięgnięcie wybranych celów lub jako inspirację do działania? Oczywiście, zawsze można zostawiać życie losowi, być spontanicznie i bezwarunkowo otwartym, ale może warto nieco podkręcić sprężynę i zwiększyć szansę na te trafione prezenty od losu?

blank list of resolutions on blackboard

Oto 6 sposobów na postanowienia noworoczne, dzięki którym ich planowanie stanie się nie tylko przyjemne, ale i “z widokiem na spełnienie”.

# 1 Miej wizję i cel

Zamiast tylko nazywać i punktować kolejne jego etapy, zajrzyj głębiej i zobacz, jak wygląda sedno twojego planu, wówczas zobaczysz, czy idziesz we właściwym kierunku i zrozumiesz, dlaczego jego realizacja jest dla ciebie tak istotna. Jaki kształt ma mieć twój związek, jaką formę powinien obrać zakończony projekt, jak ma ostatecznie funkcjonować przedsięwzięcie, które planujesz? Poczuj to, wejdź w to. Tak, jakby działo się tu i teraz. Rozmazane kontury oddalają obiekt, mylą drogę do niego, dokładna wizja pozwoli ci dążyć do realizacji celu dokładnie w takiej formie, jak to zaplanowałeś.

# 2 Określ intencje

Zadaj sobie pytanie: jak chcesz, żeby ten rok wyglądał? Jakie wyniki chcesz uzyskać? Co zrobisz, jak dotrzesz do celu? Jak będziesz celebrował wejście na szczyt? Kim chcesz się stać, dzięki temu osiągnięciu? Sporo pytań, jednak odpowiedzi na nie pomogą określić korzyści i następstwa, jakich dostąpisz po realizacji planu, a tym samym rozjaśnią drogę, po której będziesz kroczył. Określając intencje, wybierasz kierunek, który jest dla ciebie korzystny nie tylko z powodu dotarcia do celu, ale i następstw jego realizacji.

newyearsresolutions3

# 3 Zaopiekuj się sobą

W pędzie po nagrodę zapominasz o samym sobie. A tymczasem twoje samopoczucie, to jak się czujesz w swoim ciele, to jak funkcjonujesz emocjonalnie ma niebagatelny wpływ na osiąganie sukcesu. Zadbaj o siebie. Jak jesz, jak śpisz, jak działa twoje ciało, jako mechanizm – zależy właściwie tylko od ciebie. Nie pozwól, aby twoje zaniedbania utrudniały wędrówkę do wyznaczonego celu. Odszukaj swój klimat i energię, jaką chcesz czuć TY i jaką chcesz, aby odczuwały osoby przebywające z tobą. Bądź zdrowy, silny i szczęśliwy.

# 4 Bądź strażnikiem swojego czasu

Pilnuj terminów i czasu, jaki chcesz poświęcić danemu zadaniu. Takie postawienie sprawy działa bardzo dyscyplinująco. Nie daj się zapędzić w czasową nicość, w której nie widać ani początku, a w rezultacie i końca drogi do celu. Pamiętaj – to ty kierujesz czasem, jaki potrzebny jest na wykonanie zadania, rozwiązanie problemu, schudnięcie 10 kilo, remont kuchni. Podczas ustalania terminu bądź realistą, by nie dać pola demobilizującym rozczarowaniom.

# 5 Przyznaj sobie 100% uprawnień

Nie bój się! Chciej, czego chcesz, pytaj, o co chcesz, czuj, co pragniesz czuć! Prawdziwą sztuką jest zostać właścicielem swoich uczuć i pragnień i wykorzystać je do wpływania na kierunek życia swojego (a może i innych?).

newyearsresolutions1

# 6 Be nice to the world

Pokaż siebie: bądź miły, radosny, wdzięczny za to, co dostajesz. Nie zapominaj o słowach “dziękuję” i “proszę”. Dobre gesty, empatia, uśmiech – nic nie kosztują, a torują drogę do osiągnięcia celu. Pomyśl o ludziach, którzy cię otaczają: pracownikach, kolegach, rodzinie, partnerze – oni wszyscy docenią twoje gesty i będą ci sprzyjać – przecież nie jesteś samotnym elektronem i do celu rzadko idziesz zupełnie sam.

A jeśli twoich planów i zadań jest tak dużo, że z kąta wyłania się postać krępującej ruchy Prokrastynacji (którą zdemaskował Sławomir Rajch), koniecznie przeczytaj o metodzie „ogarniania rzeczywistości” GTD, o której pisał Piotr Bucki.