6 rzeczy, o których musisz pamiętać rekrutując ludzi do swojego zespołu

Zastanawiasz się, czy da się z nim/z nią pracować? Sprawdź to!

Pewnie wielu z was zdarza się uczestniczyć bądź samodzielnie przeprowadzać rekrutacje w swojej firmie. Spotkanie z potencjalnym kandydatem polega często na rozmowie, podczas której ty próbujesz zadać idealne pytania, a twój rozmówca stara się znaleźć na nie idealne odpowiedzi. Stawka jest wysoka – pragniesz, aby w twojej firmie czy dziale pracowały osoby najlepsze z możliwych. […]

job interview 4

Pewnie wielu z was zdarza się uczestniczyć bądź samodzielnie przeprowadzać rekrutacje w swojej firmie. Spotkanie z potencjalnym kandydatem polega często na rozmowie, podczas której ty próbujesz zadać idealne pytania, a twój rozmówca stara się znaleźć na nie idealne odpowiedzi. Stawka jest wysoka – pragniesz, aby w twojej firmie czy dziale pracowały osoby najlepsze z możliwych. Nie możesz sobie przecież pozwolić na pomyłkę i zatrudnienie kogoś, kto może zaszkodzić twoim interesom i atmosferze w zespole.

Ale jak przebić się przez fasadę, za którą kryją się kandydaci i zobaczyć ich prawdziwe oblicza?

W jaki sposób uzyskać perspektywę, dzięki której odpowiedź na pytanie: “Czy to ten człowiek?” będzie prostsza, a być może nawet oczywista?

job interview1

Nie istnieje uniwersalny i dający stuprocentową skuteczność sposób na przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych, są jednak pewne zasady, które w znacznym stopniu pomagają poznać prawdziwą twarz kandydata i uniknąć pomyłek we właściwym odczytaniu jego osobowości i kompetencji.

#1 Porzuć władczą postawę

Jeśli chcesz, żeby kandydat czy kandydatka pokazali swoją prawdziwą twarz, pozwól im poczuć się swobodnie i komfortowo podczas rozmowy. Staraj się być obok, a nie nad nimi. To nie oznacza, że rozmowa ma być łatwa i “bezstresowa”. Chodzi o to, że stawianie twojego rozmówcy w poczuciu zależności lub nawet pewnego rodzaju upokorzenia nie pomoże w sprawdzeniu jego kompetencji czy usposobienia. Co więcej – dodatkowo może pokazać ciebie i twoją organizację w kiepskim świetle. Nie zapominaj, że jeśli dany kandydat to osoba z wysokimi kwalifikacjami, ocenie podczas rozmowy podlegasz również ty. Z jego/jej wrażeń tworzy się obraz twojej firmy na rynku pracy. Zadbaj o employer branding i zawsze szanuj osobę i czas kandydata.

#2 Przestań tylko pytać, po prostu porozmawiaj

Jeśli chcesz sprawdzić, jak wyglądałaby codzienna praca, komunikacja, towarzystwo danej osoby podczas pracy, zacznij z nią po prostu rozmawiać. To idealny sposób na przetestowanie jej w tym obszarze. Czy dobrze wam się rozmawia, czy pojawiają się iskry kreatywności, czy wasze pomysły mają punkty styczne… To niezwykle ważne. Tak wiele firm traci tak dużo, zapominając podczas rozmowy rekrutacyjnej o rozmowie właśnie.

job interview2

#3 Sprawdź kreatywność i zdolność do rozwiązywania problemów

Idealnie byłoby sprawdzić, jak kandydat czy kandydatka radzą sobie w szukaniu sedna problemu i wymyślaniu możliwego do wykonania rozwiązania. Przedstaw sytuację, udostępnij rekrutowanemu białą tablicę lub karton papieru, pisaki i pozwól mu pokazać, w jaki sposób pracuje jego głowa. Taka praktyka zmierzenia się z problemem na oczach potencjalnego szefa daje możliwość zaobserwowania: czy pracownik ma cechy i szereg kompetencji pozwalających na szybkie i kreatywne działanie z problemem, czy może unika, poddaje się i rezygnuje z poszukiwania rozwiązań? Może okazać się, że czas przeznaczony na rozmowę jest za krótki na znalezienie rozwiązania. Nie upieraj się i daj mu/jej termin do następnego dnia, często świetne pomysły przychodzą wraz z porankiem, szkoda byłoby stracić wartościową osobę.

#4 Zapomnij o pytaniach tendencyjnych i dziwnych

Dlaczego? One już dawno przestały działać (jeżeli kiedykolwiek działały…). Przestań zadawać pytania, które tak naprawdę niczego nie wnoszą do naszkicowania sylwetki kandydata. Czy rzeczywiście jest ci potrzebna wiedza na temat największej wady czy zalety? I czy naprawdę istotne jest jak rozwiązywałby problemy, gdyby pochodził z Marsa? Czy to pomoże ci dojrzeć kompetencje i osobowość człowieka? Czy da ci odpowiedź na pytanie “Jak będzie się nam razem pracowało?”. To nie oznacza oczywiście, że twoje pytania mają być trywialne. Chcesz przecież przetestować kreatywność i błyskotliwość tego człowieka, a nie wprawić go w zakłopotanie czy znaleźć odpowiedź na pytanie bez odpowiedzi. Pytania z kosmosu tworzą między wami dystans, przepaść, kosmiczną właśnie.

HS2434

#5 Poproś o prezentację

Poproszenie kandydata o przygotowanie prezentacji na dowolny temat pozwoli na poznanie stopnia przygotowania do pracy oraz zdolności komunikacyjnych. To świetny pomysł na kolejne etapy rekrutacji. Jeśli prezentacja będzie ciekawa, przyciągająca uwagę, oznacza to, że (najprawdopodobniej) jej autor jest również interesujący, potrafi zainwestować w swoją wiedzę, a i odbiorcy zyskają dzięki niemu nowe informacje. Jeśli wystąpienie opiera się na improwizacji lub jest sztampowe, bez iskry, trudno wyrokować, czy ta iskra kiedykolwiek się pojawi. Czytelna, wartka, porywająca słuchaczy prezentacja udowadnia świetne zdolności komunikacyjne, zbyt istotne dla rozwoju i funkcjonowania firmy, aby je zignorować.

#6 Zapytaj o pasje

Chcesz mieć w swoim zespole ludzi z zainteresowaniami, aktywnych, pracowitych, ciekawych świata? Koniecznie dowiedz się, co ich “kręci”. Pod koniec rozmowy znajdź miejsce na kilka pytań dotyczących zainteresowań, które widnieją na CV. Czasami ich autorzy bagatelizują ich znaczenie, wpisując w tę rubrykę “cokolwiek”. Tymczasem ciekawe życie pozazawodowe może okazać się budującym całą sylwetkę kandydata. Kształtowanie zespołu z ludzi o różnych osobowościach, z różnym podejściem do życia jest genialnym pomysłem. Daje możliwość rozwiązywania problemów, kreowania pomysłów dzięki podejściu z wielu absolutnie różnych stron, które po zetknięciu się ze sobą wybuchają geniuszem.