5 błędów, które mogą popsuć twoją karierę

Czyli: bądź czujny, nawet jeśli masz stabilną pracę

Nawet jeśli obecna praca czy miejsce, w jakim znajduje się twoja kariera jawią ci się jako komfortowe i dają poczucie bezpieczeństwa, pamiętaj: nigdy nie trać kontroli i nie puszczaj lejców wozu, na którym jedziesz.  Życie toczy się różnie: firmy bankrutują, są przejmowane przez inne organizacje, przechodzą transformacje, zalewa je fala zmian pod nowymi rządami. Jeśli chcesz, […]

missed-train1

Nawet jeśli obecna praca czy miejsce, w jakim znajduje się twoja kariera jawią ci się jako komfortowe i dają poczucie bezpieczeństwa, pamiętaj: nigdy nie trać kontroli i nie puszczaj lejców wozu, na którym jedziesz.  Życie toczy się różnie: firmy bankrutują, są przejmowane przez inne organizacje, przechodzą transformacje, zalewa je fala zmian pod nowymi rządami. Jeśli chcesz, aby twoja ścieżka biegła rytmicznie, miej zawsze pewność, że jesteś w stanie szybko znaleźć nową pracę – gdy zajdzie taka potrzeba lub gdy sam podejmiesz taką decyzję.

missed-train2

Mając to na uwadze, warto unikać pewnych posunięć, które mogą okazać się katastrofalne w obliczu nagłych zmian. Oto kilka z nich:

Palenie mostów

Zawsze traktuj innych z szacunkiem i tak jak sam chciałbyś być traktowany. Buduj swój pozytywny wizerunek wśród otoczenia, którego zdanie na twój temat ma sporą wagę. Nie plotkuj, nie „sącz jadu”, unikaj nieprzychylnego komentowania o charakterze złośliwości – ani ze współpracownikami, ani z klientami, ani z klientami klientów. Pamiętaj również o social media: internet pamięta, na zawsze. Ogranicz wrzucanie prywatnych zdjęć i komentarzy na temat innych widocznych dla wszystkich. Pewne sprawy zachowaj dla prywatnego grona znajomych. Jeden mało profesjonalny moment, chwila nie do końca przemyślanego zachowania (na przykład bez szacunku do drugiej osoby) może wpłynąć negatywnie na twoją opinię i możliwości rozwoju.

Porzucenie edukacji i zaprzestanie rozwoju

Zrezygnowanie z nauki, rozwoju, stawiania sobie wyzwań, doskonalenia wiedzy i poznawania nowych technologii może okazać się zgubne. Podążając utartymi schematami, możesz nie tyle zyskać etykietę “oldskulowca”, ile narazić się na spore braki i odstawanie od reszty konkurencji na rynku. Zamiast trzymać się przestarzałych czy nieaktualnych procedur, bądź cały czas na bieżąco w swojej dziedzinie. Kursy, wykłady, dyskusje, najnowsza literatura tematu – to wszystko będzie ci pomocne i pozwoli nadążać za błyskawicznym postępem technologii w twojej dziedzinie, aby być konkurencyjnym kandydatem na rynku pracy.

See, hear, speak no evil

Zapominanie o swoim CV

Bardzo często, kiedy otrzymujemy pracę marzeń, stabilne stanowisko, któremu „nic nie grozi” nasze CV ląduje na dnie szuflady lub raczej w zapomnianym folderze na pulpicie komputera. W chwili, gdy okazuje się, że zmiana miejsca zatrudnienia lub profesji jest nieuchronna lub nowy znajomy ma świetną ofertę i potrzebuje twojej aplikacji „na już”, zadanie szybkiego naniesienia w dokumencie zmian okazuje się być niełatwe. Warto na bieżąco aktualizować zawartość CV i mieć zawsze gotowy PDF do wysłania. Jeżeli używasz profilu na LinkedIn, pamiętaj o aktualizowaniu go o postępy, osiągnięcia i wyniki. Zwracaj uwagę na literówki, błędy, nieścisłości w online’owym CV, które mogą zaważyć na obrazie twojej osoby w oczach nowego pracodawcy.

Zaniedbywanie kontaktów, marnowanie możliwości

Bywa, że pracując w jakiejś organizacji długo przestajemy udzielać się na branżowych imprezach, nie wykorzystujemy możliwości, jakie daje obecność na firmowych eventach, konferencjach, spotkaniach. Pamiętaj, że izolując się od ludzi nie możesz oczekiwać, by wiedzieli, kim jesteś. Bądź społecznie otwarty na poznawanie i utrzymywanie kontaktów z ludźmi z twojej organizacji czy branży. Pewnie znasz osoby, które otrzymują informacje o ciekawych ofertach nie z powodu swojej wiedzy, a znajomości z odpowiednimi osobami. Utrzymując kontakty, pozostajesz na bieżąco z trendami w twojej “działce” – wiesz, co robią inni, jakie mają warunki pracy, zarobki. To daje ci obraz twoich możliwości i pozycji na rynku.

lazy-employee

Praca po linii najmniejszego oporu

Jeśli swoje zadania robisz absolutnym minimum starań, nie obchodzi cię nic ponad twoje zasadnicze obowiązki, a już na pewno nie pokazujesz, że zależy ci na dobrej obsłudze klienta i zaangażowaniu we współpracę z zespołem – zarabiasz właśnie na łatkę regularnego obiboka. Popełniając ten błąd, zamykasz sobie drogę do rozwoju i poważnie psujesz szansę na karierę. Zacznij działać według dewizy: bądź najlepszy tak często, jak tylko możesz, nie bój się podejmować nowych wyzwań i wykorzystywać pojawiających się możliwości.