11 złych nawyków, które mogą kosztować cię utratę szacunku w biurze

Zachowania, które są na miejscu w domu, w gronie najbliższych czy przyjaciół, mogą okazać się nadużyciem w środowisku pracy. Pewne zasady biurowej etykiety są nieśmiertelne, takie same od pokoleń, tak samo na czasie. Problem leży również w tym, że niewielu z twoich współpracowników zwróci ci uwagę na “dyskusyjne” zachowania, raczej będą je tolerować, przyklejając ci […]

złe nawyki2

Zachowania, które są na miejscu w domu, w gronie najbliższych czy przyjaciół, mogą okazać się nadużyciem w środowisku pracy. Pewne zasady biurowej etykiety są nieśmiertelne, takie same od pokoleń, tak samo na czasie. Problem leży również w tym, że niewielu z twoich współpracowników zwróci ci uwagę na “dyskusyjne” zachowania, raczej będą je tolerować, przyklejając ci łatkę o określonej treści.

złe nawyki1

Taki biurowy “przestępca”, nieświadomy swoich przewinień jest w zasadzie niegroźnym zjawiskiem (w najgorszym przypadku określany jest mianem ekscentryka, albo kwitowany stwierdzeniem: “on już tak ma”). Gorzej, gdy lista męczących zachowań wydłuża się. Wówczas osoba ta traci resztki sympatii i wyrozumiałości ze strony kolegów, którzy mają z nim do czynienia. Jeśli więc nie chcesz, żeby reakcją na twoją osobę było znaczące przewrócenie oczami i westchnienia pełne niechęci (albo i wrogości), sprawdź, czy nie balansujesz na granicy dobrego smaku.

#1 Lajkowanie, szerowanie, komentsy…

Twoje “meldunki” w mediach społecznościowych, niezliczone selfies z weekendowych imprez, cogodzinne statusy, komentarze każdej aktywności – mogą się wydawać nieszkodliwe, ale dla ciebie… Zbyt duża emanacja szczegółami twojego życia prywatnego w pracy może sprowokować podejrzenia o narcystyczną osobowość, łaknącą zbytniej atencji. Dodatkowo mało eleganckie epizody z twojego życia prywatnego mogą mieć wpływ na postrzeganie twojej osoby, jako niewartej zaufania i mało odpowiedzialnej. Komunikując współpracownikom przebieg swojego życia prywatnego zmniejsz intensywność i częstotliwość przekazu i zostaw część informacji dla siebie. Nie martw się, jeżeli ktoś zechce poznać szczegóły, zapyta o nie.

#2 Narzekactwo

Pracujesz w miejscu, gdzie wyrażanie swojego niezadowolenia i przekazywanie uwag jest mile widziane? Świetnie! Jednak każdy z was zna pewnie takie osoby, które narzekają na wszystko i wszystkich. I to najczęściej bezzasadnie. Czy nie jesteś jedną z nich? Nie pozwól, aby zły dzień, kiepski nastrój napędzały narzekaczą naturę. Naucz się oddzielać osobiste frustracje od życia zawodowego, znajdź sposób na konstruktywne obniżanie napięcia.

złe nawyki3

#3 Mitomania

Niektórzy ludzie nie widzą nic złego w małych kłamstwach, nieszkodliwej mitomanii. Ponoć każdy zmyśla w swoim CV, fantazjuje w raportach, opowiada podkręcone historie o swoim doświadczeniu zawodowym… Każdy? Otóż nie! Większość wierzy jednak w bezwzględną wartość prawdy! To samo tyczy się podkradania rzeczy z pracy: biurowych akcesoriów, gadżetów, kawy… Osoby, które będą świadkami twoich niewielkich nieetycznych zachowań w pracy, będą miały prawo podejrzewać, że z podobną łatwością będziesz łamał prawo w bardziej znaczących sytuacjach.

#4 Obijactwo

Codzienne obowiązki w pracy bywają wystarczająco ciężkie, żeby dźwigać dodatkowo ciężar roboty, której ktoś nie wykonuje należycie (lub wcale). Twoi współpracownicy widzą, kto nie przykłada się do zadań z równym zaangażowaniem co reszta zespołu. Zbyt dużo wolnych dni, opuszczonych zebrań, spóźnionych realizacji zleceń – pracownicy, którzy przykładają się do zadań zespołowych mogą czuć się urażeni twoim opieszalstwem. Albo zacznij wkładać w swoją pracę więcej zaangażowania, albo znajdź nowe zajęcie, które cię naprawdę pociąga.

#5 Spóźnialstwo

Spóźniony do pracy, spóźniony na zebranie, spóźniony z zadaniem – zawsze, kiedy przychodzisz za późno, ktoś zawala swoją pracę, bo czeka na ciebie. Takie zachowanie jest odczytywane jako egoistyczne, bez szacunku dla czasu i pracy innych, a ty – jako pracownik kiepsko zorganizowany, któremu trudno zaufać. Jeżeli zarządzanie czasem stanowi dla ciebie problem, podejmij wysiłek i postaraj się go wyeliminować. Istnieje wiele narzędzi, które pomogą ci pilnować terminów i być na czas.

#6 Wybuchowość

Codzienność w pracy bywa wyzwaniem dla wielu osób jednocześnie. Trudne sytuacje, nerwowa atmosfera, spięcia. Wybuch emocji raz na jakiś czas może zostać wybaczony, lecz jeśli sytuacja się powtarza i za każdym razem, gdy pojawia się stres wybuchasz i robisz scenę, ludzie będą unikać kontaktów z tobą z obawy przed porażeniem.

złe nawyki4

#7 Plotkowanie

Ludzie mogą z zaciekawianiem słuchać kolejnych rewelacji z twoich ust na temat romansu koleżanki z działu kadr z kolegą z IT, ale jednocześnie będą cię oceniać. Bardzo możliwe, że dostaniesz łatkę osoby, której nie warto powierzać delikatnych informacji, bo nie potrafisz zachować ich dla siebie.

#8 Nieokrzesanie i mocny język

Fakt, że przeklinanie jest dziś powszechne: w telewizji, w życiu, a nawet w biurze, nie oznacza, że jest sytuacją do końca akceptowalną przez otoczenie. Mocne słowa i nieokrzesany język mogą wykluczyć cię z ważnych spotkań czy projektów – znając cię, istniałaby obawa, że mógłbyś wybuchnąć jak bomba z przekleństwem, niewybrednym komentarzem czy mało dyskretną opinią. Wypoleruj swój sposób wypowiedzi, dzięki czemu i twój obraz będzie bardziej przejrzysty.

#9 Zbyt luźny strój

Brak sztywnego dress code’u w pracy jest świetną sprawą, ale dla niektórych brak zasad może okazać się zgubny: niechlujne dresy, powyciągany t-shirt, klapki, sandały do białych skarpet… Jest ci wygodnie – super, ale czy wyglądasz profesjonalnie? Czy jesteś gotowy na ważne spotkanie, znaczące rozmowy, lunch z przełożonym? Przyznasz chyba, że schludny, odpowiedni ubiór w niewerbalny sposób określa osobę.

złe nawyki2

#10 Hipokryzja

Mówisz jedno, robisz drugie. Wszyscy wiedzą, co sądzisz o danej kwestii, jednak, gdy dochodzi do decyzji, popierasz zdanie innych. Powtarzające się takie zachowanie nie będzie odbierane jako przejaw solidarności czy pomagania innym, lecz jako niski poziom poczucia swojej wartości lub brak własnego zdania. Walcz o swój autorytet, bądź konsekwentny, nie uginaj się pod presją innych, a zespół spojrzy na ciebie z szacunkiem.

#11 Obwinianie innych

Ludzie doceniają tych, którzy biorą odpowiedzialności za swoje działania i decyzje. Zrzucanie winy na innych wygląda na małostkowe i nieprofesjonalne. Szybko odbierzesz zapłatę za takie zachowanie – koledzy i koleżanki będą unikać współpracy z tobą z obawy przed twoim tchórzostwem, które może ich obciążyć. Jeśli dążysz do stanowiska kierowniczego, powinieneś pamiętać, że prawdziwy lider prędzej wybije swoich podwładnych do góry, niż będzie ściągał ich w dół.