10 sposobów, które pomogą ci zerwać z poczuciem przepracowania

Poradnik dla osób zmęczonych i przeciążonych pracą

Spróbujcie wśród aktywnych zawodowo znajomych zadać pytanie: “Czy czujesz się przepracowany?”. Liczba odpowiedzi twierdzących prawdopodobnie przewyższy liczbę zaprzeczeń. Bardzo możliwe również, iż w wielu przypadkach pytanie to będzie zupełnie niepotrzebne, gdyż odpowiedź odczytacie ze zmęczonych twarzy, przygarbionych sylwetek… Przepracowany, przemęczony, a nawet mówiący o tak zwanym ‚wypaleniu’ zawodowym – to dość powszechny obraz pracownika, nie tylko korporacyjnego, […]

overworked1

Spróbujcie wśród aktywnych zawodowo znajomych zadać pytanie: “Czy czujesz się przepracowany?”. Liczba odpowiedzi twierdzących prawdopodobnie przewyższy liczbę zaprzeczeń. Bardzo możliwe również, iż w wielu przypadkach pytanie to będzie zupełnie niepotrzebne, gdyż odpowiedź odczytacie ze zmęczonych twarzy, przygarbionych sylwetek… Przepracowany, przemęczony, a nawet mówiący o tak zwanym ‚wypaleniu’ zawodowym – to dość powszechny obraz pracownika, nie tylko korporacyjnego, ale również zatrudnionego w niewielkich firmach.

Problem zwykle zaczyna od dysproporcji między ilością czasu i zadań. Poszukując rozwiązań w efektywnym zarządzaniu ‚winowajcami’  takiego stanu rzeczy, wspieramy się z zewnątrz: oprogramowaniem, aplikacjami, metodami typu Getting Things Done. Tymczasem warto uzmysłowić sobie, że największa siła, która jest w stanie powstrzymać narastający chaos i idące za nim przepracowanie tkwi w nas. Jak jej użyć? Zacznij z głową zarządzać swoim czasem i zadaniami, które ‘spadają’ na ciebie.

overworked6

Oto 10 tipów, które mogą okazać się pomocne:

Wyzwól się spod władzy “chwili obecnej”

Fiksując się tu i teraz, przestajesz myśleć o przyszłości. Zapominasz o swoich planach i celach. Oczywiście jest cała lista spraw, które należy załatwić na co dzień, ale ogromna część zadań nie jest szczególnie istotna, zwłaszcza, jeśli chodzi o ich udział w twoich dużych planach na przyszłość. Stąd frustracja, która narasta, zanim nie zapytasz:

Czy to naprawdę jest konieczne?

Przyjrzyj się swoim nawykom w pracy. Czy dwugodzinne spotkania, które umawiasz co tydzień od kilkunastu miesięcy mają sens? A może wystarczy wymiana maili z podsumowaniem statusu zadań lub notatka na ten temat w raporcie? Niepotrzebne zebrania to bolączka wielu firm, skutkująca stratą czasu, pieniędzy i dezorganizująca życie firmy. Czy musisz odpowiadać na tego maila? Być może robisz to po prostu z poczucia przyzwoitości, bo ‘tak już masz’. Odsiewając mało istotną korespondencję wcale nie stajesz się niemiły, lecz walczysz o zmianę swojego nastawienia do pracy. Po odciążeniu się od zadań, które niczego, prócz zabierania czasu i energii nie wnoszą, zyskasz miejsce i moc na sprawy rzeczywiście istotne.

Bored panel of judges or interviewers

Posprzątaj w swoim kalendarzu

Priorytetyzację zadań rozpocznij od porządków w kalendarzu lub aplikacji, która pomaga ci „ogarnąć” rzeczywistość. Wylistuj i odhaczaj: co musisz zrobić dziś i co jest ci niezbędne do zamknięcia tej sprawy. Pamiętaj, wykonywanie zadań jest ważne, ale wykonywanie tych istotnych – jeszcze ważniejsze. Nieznaczące, zawracające głowę, niepotrzebne – wyrzucaj z grafiku natychmiast. Jeśli odpowiedzią na pytanie o konieczność było: “Tak, ale nie teraz”, zaraz ustal – “To kiedy?” i wrzuć termin do kalendarza.

Odnajdź i wykorzystaj swój rytm pracy

To jak bardzo się różnimy widoczne jest również w naszym podejściu do pracy. Rytm i styl, w jakim czujemy się najlepiej będzie sprzymierzeńcem w walce o efektywność i dobre samopoczucie podczas wykonywania obowiązków. Zastanów się, co cię dobrze ‘nakręca’ – jedni lubią rozpocząć dzień bladym świtem, inni wielbią spokój, jaki daje im noc. Jedni zyskują moc po porannym joggingu z głośną muzyką na uszach, inni wolą cichą medytację czy kilka długości w pustym basenie. Chodzi o to, by dopasować odnaleziony rytm do harmonogramu pracy. Być może uda się wynegocjować wcześniejszą godzinę rozpoczynania dnia w firmie? Wielu pracodawców oferuje tryb home office lub rozlicza swoich pracowników zadaniowo, a nie godzinowo. W idealnej sytuacji są freelanserzy, którzy sami regulują sobie swój rytm dnia.

overworked3

Zaplanuj priorytety

Określ najważniejsze zadania na dany dzień, na tydzień, miesiąc. To ich realizacja ma pierwszeństwo i pozwoli ci się skoncentrować na istocie. Zamiast frustrującego ‘łapania kilku srok za ogon’ sfinalizujesz sprawy, które mają największą wartość dla ciebie czy twojej firmy.

Free Your Mind!

Badania dowodzą, że ludzie podejmują najlepsze decyzje, kiedy po zebraniu i analizie niezbędnych faktów pozwalają sobie na skupienie myśli na czymś zupełnie nieistotnym, niezwiązanym z problemem. Nurtujące kwestie potrafią wymęczyć, daj więc sobie czas na ‘myślenie o niczym’. Włącz autopilota: wyjdź na spacer, pójdź na siłownię albo na zajęcia jogi, których moc tkwi właśnie w sztuce oderwania się od swojego umysłu i skoncentrowaniu na ciele. Uwolniona od intensywnej pracy głowa w zamian podaruje ci niespodziewanie genialne rozwiązania dla twoich zadań. Nie uwierzysz, jak płodny jest mózg, gdy nie zmusza się go do katorżniczej pracy bez przerwy.

Postaw granice

Co się stanie, jeżeli nie ogrodzisz trawnika przed posesją? Wszyscy będą po nim deptać. To pewne. A teraz pomyśl, jak działa już niewielki płotek wokół zielonego skwerku: w zasadzie nikt nie ośmiela się go naruszyć. Podobnie jest z tobą. Jeżeli nie postawisz wyraźnych granic dotyczących twojego czasu pracy, nie licz na szacunek w tej kwestii ze strony innych. Pozwalasz – biorą. A tymczasem nikt nie powinien być dostępny 24 godziny w ciągu całego tygodnia. Ustal wyraźne zasady: to jest czas na pracę, to jest czas dla rodziny, to jest czas na hobby, etc. i doprecyzuj, z czym to się wiąże. Konsekwencja i uprzejma stanowczość będą twoimi sprzymierzeńcami.

overworked4

Włącz asertywne „nie”

Po prostu trudno jest być na “tak” ze wszystkim (i wszystkimi). Zgadzanie się na każdą, nawet niekoniecznie pasującą ci sytuację czy na niemożliwe do spełnienia kwestie prędzej czy później doprowadzą do przemęczenia wynikającego z chronicznego braku czasu, bezowocnego tkwienia przy mało rokujących projektach. Czasami trzeba odmówić, powiedzieć głośne “nie” lub obwarować swoją zgodę wytycznymi: “Tak, ale tylko wówczas, gdy…”. Zawsze waż swoje “tak” na szali z powodzeniami twoich projektów. Zgoda na zaangażowanie się w projekt kolegi automatycznie hamuje postęp twojej pracy.

Nie rozpraszaj się

Telefony, sms-y, e-maile, biurowe rozmówki “przy okazji” potrafią rozproszyć nawet kilkadziesiąt razy na godzinę. Zewnętrzne sygnały odrywają twoje skupienie od pracy, spowalniając ją niemiłosiernie. Siedzenie godzinami (albo i dniami) nad jednym zadaniem jest szalenie męczące, zwłaszcza jeśli w głowie pulsuje myśl, że w kolejce czekają następne. Ustaw sobie godzinowe bloki intensywnej pracy i ogranicz niepotrzebne ‘rozpraszacze’ na ten czas. Pracuj według swojego rozkładu, nie czyjegoś.

overworked5

Wyznaczaj standardy

Jako właściciel firmy, masz niebagatelny wpływ na postawę ludzi, którzy dla ciebie pracują. Pokaż im kierunek, w jakim mają podążać, wyznacz poziom, do jakiego mają dążyć. Jako współpracownik, bądź wzorem do naśladowania, osobą, która ma zasady, koncentruje się na celach, robi swoją pracę dobrze i na czas, realizuje plany i marzenia i pomaga realizować je innym. Siła, która wynika z takiej postawy pozwoli ci czerpać satysfakcję z pracy i poczucie wartości, których brak często jest powodem rezygnacji i wypalenia.