10 rzeczy, o których powinieneś pamiętać podczas poszukiwania pracy

Poszukiwanie pracy bywa wielce stresującym zajęciem. Wysyłanie setek aplikacji bez odzewu, uczestniczenie w rozmowach zakończonych symbolicznym i odzierającym z nadziei “zadzwonimy do pana” potrafią odebrać lub podkopać wiarę w swoje możliwości, osłabić wewnętrzną siłę. Tymczasem strategiczne podejście do procesu szukania pracy może zamienić go w czas niezwykle rozwijający, motywujący i budujący twoją wartość. Przestań działać chaotycznie i […]

looking-for-a-job

Poszukiwanie pracy bywa wielce stresującym zajęciem. Wysyłanie setek aplikacji bez odzewu, uczestniczenie w rozmowach zakończonych symbolicznym i odzierającym z nadziei “zadzwonimy do pana” potrafią odebrać lub podkopać wiarę w swoje możliwości, osłabić wewnętrzną siłę. Tymczasem strategiczne podejście do procesu szukania pracy może zamienić go w czas niezwykle rozwijający, motywujący i budujący twoją wartość. Przestań działać chaotycznie i przygotuj plan działania. Poniżej znajdziesz 10 rzeczy, o których warto pamiętać podczas szukania pracy.

# 1 Zacznij szukać jeszcze jako zatrudniony

Szukanie nowego zatrudnienia na bezrobociu oznacza dodanie do całego procesu sporej dawki czynnika stresu. Więc, jeżeli jest to oczywiście możliwe, zacznij poszukiwania zanim opuścisz dotychczasowe miejsce pracy. Zadbaj o to, by wszystkie rozmowy o twoich zamiarach z kolegami czy potencjalnymi nowymi pracodawcami miały charakter poufny. Ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz jest informacja o twoich poszukiwaniach, która trafia do obecnego (jeszcze) szefa.

# 2 Buduj swoją markę

Czas jaki poświęcisz na poszukiwania pracy może stać się twoim sprzymierzeńcem. Zamiast siedzieć i czekać, aż rozdzwonią się telefony, a skrzynka zacznie pękać w szwach wykorzystaj ten czas na budowanie swojego “personal brandu”. Wypromuj swój wizerunek w social media, angażuj się w projekty, w których ty i twoje kompetencje będą widoczne, dołącz do profesjonalnych grup dyskusyjnych w twojej dziedzinie. Daj się poznać jako znawca tematu. Budowanie marki osobistej wymaga czasu i pracy, ale za to procentuje i teraz, i potem.  Pisaliśmy o tym wiele na naszym blogu – zerknij więc w artykuły Piotra Buckiego (naszego mentora personal brandingu) i zainspiruj się do działania!

personal-branding-stormtroopers

# 3 Buduj swoje portfolio również “for free”

Jeżeli poszukiwanie pracy trwa już tygodnie lub miesiące, a ty możesz finansowo pozwolić sobie na to – spróbuj chwytać się zajęć w wolontariacie. Oczywiście mowa o działaniach w twojej dziedzinie, które nie tylko utrzymają cię “w biegu”, ale i wzbogacą twoje CV o nowe doświadczenia, pokazując, że jesteś prawdziwym pasjonatą działania. Nieodpłatne lub nisko płatne prace nie tylko dadzą ci szansę na poszerzanie wiedzy, ale i kręgów znajomości wśród ludzi z branży. A jak wiadomo – takie znajomości są bezcenne.

# 4 Podrasuj swoje CV

Szukając pracy często popełniamy błędy już na poziomie zawartości i kształtu dokumentów aplikacyjnych. Jednym z kardynalnych błędów jest wysyłanie tego samego CV na każdą z ofert. Pamiętaj, zawsze warto przygotować osobne resume, w którym uwzględnisz specyfikę danego pracodawcy. Dołóż starań, aby twoje CV i portfolio idealnie prezentowały twoją osobę, wykształcenie, doświadczenie i dokonania. I zawsze pisz dedykowane listy motywacyjne do każdej z ofert. Powielanie tego samego wzoru jest wyczuwalne, zwłaszcza przez osoby z HR czytające setki tego typu pism tygodniowo. Więcej o najczęstszych błędach w CV przeczytasz tutaj.

writing_a_resume

# 5 Nie trać czasu – rozwijaj się

Bez względu na to czy szukasz pracy w swojej specjalizacji, czy pragniesz przebranżowić się i zacząć robić coś nowego, zawsze warto podwyższać swoje kwalifikacje. Planując coś nowego – postaw na konkretne wykształcenie, które uwiarygodni twoje umiejętności w CV. Stawiając na rozwój w wykonywanym zawodzie – dodatkowe kursy czy szkolenia podkreślą chęć zdobywania nowej wiedzy i zmotywowanie do bycia po prostu lepszym w tym, co robisz. Pamiętaj, że twój rozwój, to proces ciągły – codziennie możesz stawać się mądrzejszym!

# 6 Praca na cały etat

Tydzień, dwa odpoczynku po utracie dotychczasowej pracy to dobry pomysł, jednak traktowanie czasu na poszukiwania nowej jako wakacji jedynie go wydłuży. Spójrz na ten proces jak na normalne, 8-godzinne zajęcie, podczas którego działasz według ustalonego planu. Unikniesz rozleniwienia, utraty motywacji i aktywności zawodowej – w końcu – szukanie pracy, to również praca.

# 7 Rób sobie przerwy

Pozostanie aktywnym i zmotywowanym podczas poszukiwania pracy, to rzecz bardzo ważna. Jednak ten czas jest tak stresującym i pełnym niepewności momentem w twoim życiu, że równie ważna jest dbałość o relaks i odpoczynek. Jeśli przez cały czas będziesz myślał i robił rzeczy związane z szukaniem zatrudnienia – po prostu… zwariujesz. Pamiętaj o życiu prywatnym, o spotkaniach z ludźmi, którzy z pewnością nie “załatwią ci roboty”, o aktywności fizycznej i śnie. Pomyśl, że zbierasz siły do nowej pracy, nie możesz przecież rozpocząć nowego etapu przemęczony poszukiwaniami.

aplikacije-za-posao

# 8 Daj znać, że szukasz

Według ekspertów zdecydowana większość wolnych miejsc pracy zostaje zapełniona bez oficjalnych ogłoszeń, dedykowanych rekrutacji. Coraz częściej pracodawcy poszukują ludzi, którym mogą zaufać, dlatego polegają na osobistych rekomendacjach znajomych z branży, współpracowników. Dlatego warto szepnąć “odpowiednim osobom”, że poszukujesz pracy, konkretnie określając jej charakter. Plusem takiej “pantoflowej poczty” jest mniejsza ilość konkurentów i trafienie od razu na wyższy szczebel w rekrutacji. Minusem może być większa odpowiedzialność – swoją osobą ręczysz nie tylko za siebie, ale i za osobę, która cię poleciła (choć zapewne nikt, kto nie będzie ciebie pewien, nie zdecyduje się na przekazanie twojej aplikacji swojemu szefowi).

# 9 Pokaż się na LinkedIn

Na naszym blogu pojawiło się kilka tekstów na temat LinkedIn i jego zalet dla poszukujących pracy i budujących personal brand. Pracodawcy, działy HR, headhunterzy coraz częściej wykorzystują internet jako bazę wiedzy o potencjalnym pracowniku, warto więc (jeśli nie masz swojej osobistej strony), potraktować profil na LinkedIn jako swoją wirtulalne CV. Jest wielce prawdopodobne, że pojawi się na szczycie wyświetleń podczas wyszukiwania twojego nazwiska w sieci. Zadbaj o profesjonalny i kompletny rys, pokazujący twoje kompetencje, doświadczenie i umiejętności. Postaraj się o  rekomendacje: prywatne i zawodowe, które uwiarygodnią wymienione zalety. O tym, jak stworzyć dobry profil na LinkedIn przeczytasz tutaj.

# 10 Wyjdź z komputera…

… do ludzi. Być może nie pamiętasz już tych czasów, ale dawno, dawno temu poszukiwanie pracy polegało na chodzeniu (fizycznie, a jak!) po firmach i zostawianiu w nich swoich dokumentów. W czasach internetu oczywiście to sieć będzie wiodła prym w poszukiwaniach (zarówno z twojej strony, jak i ze strony pracodawcy), ale pójście dla odróżnienia tą starą ścieżką może okazać się owocne. Spotkanie się z człowiekiem twarzą w twarz ma tę zaletę, że bardziej zapada w pamięć i pokazuje cechy, które trudno jest przekazać na kartce z CV. Wybierz się na spotkania branżowe, konferencje, dyskusje, na których będziesz miał szansę poznać i porozmawiać z ludźmi na żywo. Kto wie, co może wyniknąć z takich kontaktów.

meeting-2