10 przykazań dobrego lidera

Kilka zasad, do których sprowadza się prawdziwe przywództwo

10 przykazań, wyrytych według Biblii na kamiennych tablicach, to przykład zasad, które są na tyle uniwersalne, że korzystają z nich osoby z różnych kręgów kulturowych, niekoniecznie związanych z kościołem katolickim, czy religią w ogóle. Ludzie poszukują drogowskazów, kodeksu praw, ram dla swoich działań, dzięki którym pewne dylematy staną się prostsze, a wybory bardziej oczywiste. Zarządzanie […]

dobry lider1

10 przykazań, wyrytych według Biblii na kamiennych tablicach, to przykład zasad, które są na tyle uniwersalne, że korzystają z nich osoby z różnych kręgów kulturowych, niekoniecznie związanych z kościołem katolickim, czy religią w ogóle. Ludzie poszukują drogowskazów, kodeksu praw, ram dla swoich działań, dzięki którym pewne dylematy staną się prostsze, a wybory bardziej oczywiste.

Zarządzanie firmą czy zespołem należy do trudnych zadań, gdzie łatwo o zbłądzenie. Kilka zasad, które będą brzmieć w tyle głowy, niczym przyjazny GPS, może ułatwić tę drogę. Oto 10 przykazań dobrego przywódcy:

#1 Pozostawaj optymistą

Twoi pracownicy wpatrują się w ciebie, szukając w twojej postawie siły i obietnicy stabilności. Nie pozwól, by ujrzeli pesymistyczny nastrój, wahanie czy brak nadziei. Twoje pozytywne nastawienie i entuzjazm udzieli się wszystkim.

dobry lider2

#2 Ustalaj jasne kierunki

Jako lider powinieneś wykreować wizję, którą wyraźnie zobaczą również twoi podwładni. Ustal konkretne, czytelne kierunki i pozwól, aby ich obraz zakiełkował w głowie pracowników. Muszą wiedzieć, dokąd zmierzają i co ich tam czeka.

#3 Stwórz funkcjonalny plan

Żaden plan nie powinien być “wyryty kamieniu”, brak mu wówczas tak istotnej cechy, jak elastyczność. Plan, według którego działa twoja firma powinien być funkcjonalny i plastyczny, aby móc go dostosować do zmieniających się warunków.

#4 Zapewnij odpowiednie warunki do pracy

Można wierzyć w plan, można podążać we wskazanym kierunku, ale czasami potrzeba, aby do celu docierać na koparce, nowoczesnej maszynie poligraficznej czy przy dobrej klasy sprzęcie komputerowym. Bądź uczciwy, zadbaj o odpowiednie zasoby, aby twój zespół miał jak najlepsze warunki w drodze do celu. Źle opłacony (albo nie opłacony!) pracownik na byle jakim sprzęcie owszem, osiągnie szczyty, ale frustracji.

dobry lider3

#5 Więcej słuchaj, mniej mów

Przywództwo nie polega tylko na dawaniu rozkazów, perorowaniu przesyconych „mądrościami szefa” wykładów, mów, złotych myśli. Dużo więcej osiągniesz skupiając się na obserwacji i wsłuchiwaniu się w potrzeby firmy, w głosy tworzących ją ludzi.

#6 Zapomnij o zebraniach bez planu

Nie trać czasu (i pieniędzy) swojego i swoich pracowników na spotkania bez agendy. Każde zebranie powinno zostać poprzedzone rozesłanym do uczestników planem, z dokładną listą tematów do poruszenia oraz czasu, jaki na każdy z nich przysługuje. I trzymaj się tych ustaleń, jakby od tego miał zależeć los was wszystkich.

dobry lider4

#7 Nie krytykuj na forum

Nawet jeśli wśród twojego zespołu jest kilku nieudaczników czy paru leni, nie krytykuj ich publicznie przy reszcie. To tworzy “ferment” w grupie, a zła atmosfera przekłada się na wyniki pracy jak nic innego. Jeżeli któryś z twoich pracowników zasługuje na upomnienie, zaproś go na indywidualną rozmowę bez świadków w twoim biurze.

#8 Nie każ pracownikowi robić tego, czego sam byś nie zrobił

Mówi się, że prawdziwie dobry lider, widząc śmieć na podłodze biurowego korytarza schyli się po niego i wyrzuci do śmieci.

#9 Nie bądź wąskim gardłem firmy

Jeżeli naciskasz na wyłączność w podejmowaniu każdej decyzji, nie potrafisz delegować jakiejś części decyzyjnych kompetencji, postęp prac twojego zespołu jest wyraźnie blokowany. Daj odetchnąć, pozwól swoim ludziom na więcej swobody w działaniu.

dobry lider5

#10 Nagrody oddaj swoim ludziom

Prawdziwy lider przyjmuje na siebie winę za porażki i nie łyka splendoru za powodzenia. Oddaj chwałę za udaną pracę swojemu zespołowi, a zyskasz ich lojalność i zaangażowanie przy następnych projektach.