10 błędów, które psują twoje CV

Co jest nie tak z moim CV? 

Znacząca część spośród spływających do pracodawcy aplikacji odrzucana jest  już na wstępie, bywa że nawet na podstawie tak zwanego pierwszego “rzutu okiem”. Niesprawiedliwe? Cóż, konkurencja na niektóre, zwłaszcza wymagające niższych kwalifikacji stanowiska potrafi być naprawdę liczna – selekcja pierwotna bywa brutalna. Dodatkowo najczęściej poszukujący pracy nie zdaje sobie sprawy, dlaczego (według niego dopieszczone) CV nie robi wrażenia […]

błędy cv 6

Znacząca część spośród spływających do pracodawcy aplikacji odrzucana jest  już na wstępie, bywa że nawet na podstawie tak zwanego pierwszego “rzutu okiem”. Niesprawiedliwe? Cóż, konkurencja na niektóre, zwłaszcza wymagające niższych kwalifikacji stanowiska potrafi być naprawdę liczna – selekcja pierwotna bywa brutalna. Dodatkowo najczęściej poszukujący pracy nie zdaje sobie sprawy, dlaczego (według niego dopieszczone) CV nie robi wrażenia na rekrutujących, w rezultacie nie spełniając swojej roli.

błędy cv 7

Spójrzmy więc na stosik aplikacji okiem pracodawcy lub HR-owca, którzy mając do przejrzenia dziesiątki, a nawet setki aplikacji, podczas pierwszej „rundki” bezlitośnie dyskwalifikują biegaczy, których postawa odbiega od pożądanej. Oto 10 notorycznie popełnianych błędów w CV – poradnik nie tylko dla osób stojących w blokach startowych przed wyścigiem po pierwszą pracę, ale także dla tych, które robią kolejne, niestety – bezowocne okrążenie. Być może niektóre z nich wywołają w was okrzyk: „Nie, niemożliwe! Ludzie tak robią?”, ale kto wie, może któryś z poniższych punktów zapali czerwoną lampkę w głowie i popędzicie poprawiać swoje CV?

#1 Z kim tak właściwie mam do czynienia?

– pyta rekruter, omiatając wzrokiem trzymane w rękach CV w poszukiwaniu kontaktu do kandydata. Brak czytelnych danych osobowych i kontaktowych wyróżnionych na początku dokumentu raczej nie zachęca do zabawy w detektywa.Tuż za tobą biegnie zawodnik z wyraźnym numerem startowym, nie daj się wyprzedzić i w pierwszych linijkach swojego CV umieść swoje imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, telefon kontaktowy i mail. Zrezygnuj z używanego na studiach ania6666@wp.pl i załóż konto z profesjonalnie brzmiącym adresem twojej poczty.

błędy cv 5

#2 Selfie z łazienką w tle

Jakich by nie snuć teorii spiskowych na temat dyskryminacji, stronniczości, etc, zdjęcie w CV ma pomóc cię zapamiętać, przekonać na zasadzie tak zwanego ‘pierwszego wrażenia’. Załączenie fotki z wakacji (byłam na Rodos!), z wesela kuzynki (wyglądałam genialnie!) czy jednego z urzekających, ale na portalach social media ‚selfie’ jest pomysłem fatalnym – jeśli chodzi o twoje szanse na pracę. Bo w kategorii “rozrywka” z pewnością wygrasz i twoje CV rozbawi do łez cały dział HR. Wyraźne, profesjonalne zdjęcie typu “oficjalnego”, w schludnym stroju i na jasnym tle, plus pogodny wyraz twarzy, to najlepsza wizytówka. Oczywiście poziom „oficjalności” zależy od charakteru stanowiska i firmy, jeżeli jednak nie masz pewności, że bardziej „wyluzowana fotka” zostanie odebrana pozytywnie, pozostań przy bezpieczniejszej wersji, za to może z szerokim uśmiechem?

#3 Comic Sans i spółka

Czyli słowo o rodzaju fontu, jakiego użyjesz do napisania CV. Nie drążąc tematu wspomnianego kroju, pamiętaj: lepiej wybrać klasyczny, elegancki font i w całym dokumencie pozostać przy jednym. Wyróżnienie tytułów poszczególnych sekcji, nagłówków możesz uzyskać dzięki większemu rozmiarowi czcionki. Nie “szalej” jednak i konsekwentnie używaj 2 tych samych wartości: dla tekstu wyróżnianego i dla treści.

błędy cv 2

#4 Ortografia do poprawki!

Warto pamiętać, że prześledzenie dokumentu to absolutny obowiązek nie tylko potencjalnych dysortografików, ale każdego wysyłającego CV – literówki, zbędne spacje, niepotrzebne przecinki zdecydowanie obniżają wrażenie profesjonalizmu kandydata, świadcząc nawet o ignorancji. A jeżeli wiesz, że poprawna pisownia absolutnie nie jest najmocniejszą z twoich stron, postaraj się wyjątkowo, aby treść twojego CV jednak była bezbłędna: wrzuć ją do edytora tekstów, przeczytaj 10 razy, daj do sprawdzenia kompetentnej osobie.

#5 Pańskie CV się… rozjechało

… a tym samym stało się nieczytelne i nikt nie ma ochoty składać rozbieganych wyrazów, dat, elementów graficznych w całość. CV ląduje w koszu, ty płaczesz, bo nie dzwonią. Zamiast tego – naucz się zapisywać dokumenty w formacie PDF, który da ci pewność, że adresat obejrzy twoją aplikację w założonej przez ciebie formie. Pamiętaj również o nadaniu wysyłanemu plikowi odpowiedniej nazwy, która adresatowi powie coś więcej niż “Dokument bez tytułu”.

#6 Nie doczytałem…

W treści ogłoszenia często pojawiają się dodatkowe zadania (napisz, dlaczego chcesz pracować w naszej firmie), prośba o załączenie (lub NIE załączanie) listu motywacyjnego, wytyczne co do nazwy lub formy pliku, w którym wysyłasz aplikację i inne, o których nie dowiesz się, jeśli z uwagą nie przeczytasz treści ogłoszenia do ostatniego wyrazu. Grzech popełniany zarówno przez nowicjuszy, jak i “starych wyjadaczy”. Ci pierwsi są roztargnieni i mało uważni, podczas gdy ci drudzy z nonszalancją wysyłają kolejne CV zmieniając jedynie nazwę firmy…

błędy cv 4

#7 Dla wszystkich to samo

No właśnie: wysyłanie tej samej “cefałki” do każdej firmy to błąd, który może szybko zdyskwalifikować twoją osobę jako kandydata. Nic to, że zmienisz dane w treści (oby, przy 20 aplikacjach łatwo o wpadkę), skoro owa treść będzie brzmiała jak komunikat na dworcu PKP – nudno, sztampowo i wszyscy znają ją na pamięć: “…proszę sprawdzić, czy w przedziale nie pozostał bagaż…” . Kiedy rekruter zacznie czytać kolejne CV o tak „bezpłciowej” treści, bez mrugnięcia okiem wrzuci je do niszczarki, by następnie skupić się na resume kandydata, który opowiada o tym, jak bardzo nadaje się na TO stanowisko (a nie na każde inne).

#8 Doświadczenie „w budowie”

Standardowo pierwszą sekcją w konstrukcji CV jest „doświadczenie”. Jeśli jednak, jako nowicjusz nie masz się czym pochwalić, nie rób sobie krzywdy. Rozpoczynanie od swojej najsłabszej strony może zniechęcić potencjalnego szefa, czytającego pięćdziesiąte ósme CV tego dnia. Zacznij od umiejętności i wykształcenia. Zaprezentuj i podkreślaj je w taki sposób, aby zadziałały jak atut, i koniecznie dostosuj ich kolejność i formę do wymagań w ogłoszeniu.

#9 Kłamstwa, bzdury, dłużyzna

To grzechy niewybaczalne – których popełnienie może kosztować cię wiele. Przydługie, zapisane drobnym maczkiem CV już na pierwszy rzut oka zniechęca. Powiedzmy jednak, że headhunter zdecyduje się zgłębić jego treść. Jeśli nic poza mało przydatnymi informacjami z niej nie wyczyta, twoja kandydatura może zostać przekreślona. Skup się więc i ujmij w życiorysie to, co przy danym stanowisku ma znaczenie, wyrzuć fakty, które nijak się mają do jego założeń.  Pamiętaj o zachowaniu chronologii! Konfabulacje i naginanie rzeczywistości to również ryzykowna gra. Prawda potrafi wyjść na jaw zaskakująco szybko i skompromitować kandydata, na przykład w kwestii poziomu znajomości języków obcych.

błędy cv 3

#10 Brak klauzuli i wszystko na nic

Niestety, nie załączając klauzuli o zgodzie na wykorzystanie danych osobowych twoje CV nie może być brane pod uwagę w procesie rekrutacji. Nie pozwól sobie na tak absurdalną wpadkę! Zwróć uwagę, czy firma nie podaje w ogłoszeniu swojej “wersji” klauzuli, z nazwą firmy. Pamiętaj też, aby ją zmienić, wysyłając CV do innej firmy.

Tyle na temat błędów w CV, pewnie każdy HR-owiec dorzuciłby kilka swoich „smaczków”, które, już poza świadomością swoich autorów, kolorują szarą biurową rzeczywistość:) Oczywiście powyższe porady mogą okazać się najbardziej pomocne osobom ubiegającym się o stanowiska podstawowe, gdzie pierwsze wrażenie i zaangażowanie pełnią najważniejszą rolę.

Więcej na temat odwiecznej kwestii „Jak napisać CV”? O kreatywnym sposobie na autoprezentację przeczytasz tutaj, a o sprytnych narzędziach pomagających w konstruowaniu CV – w tym miejscu.